Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. októbra 2006

Poslanci odmietli deklaráciu o daňovej suvereniteNárodná rada dnes odmietla Deklaráciu o daňovej suverenite v priamych daniach, ktorú predložili opoziční poslanci za KDH a SMK. NR SR ňou mala vyhlásiť suverenitu Slovenskej republiky pri ...Zdieľať

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) - Národná rada dnes odmietla Deklaráciu o daňovej suverenite v priamych daniach, ktorú predložili opoziční poslanci za KDH a SMK. NR SR ňou mala vyhlásiť suverenitu Slovenskej republiky pri rozhodovaní o všetkých záležitostiach týkajúcich sa daní v rámci Európskej únie. Parlament mal zároveň zaviazať vládu a jej členov, aby pri snahe únie harmonizovať dane, ich základ či štruktúru hlasovali zamietavo. Za deklaráciu hlasovalo 56 z prítomných 128 poslancov, proti bolo 22, zdržalo sa 49 a nehlasoval jeden poslanec .

Poslanec Pavol Minárik (KDH) v rozprave zdôraznil, že cieľom tejto iniciatívy je „naša budúcnosť a ochrana záujmov nášho štátu“. Zdôraznil, že aj keď neexistuje žiadny právny základ, je snaha aspoň čiastočne priame dane harmonizovať. Podľa Minárika by išlo o radikálnu zmenu, pretože ak by prešla čiastočná harmonizácia, bude možné ísť v tomto smere ďalej. „Kto stojí na strane nášho štátu, bude hlasovať za,“ zdôraznil Minárik. Jeho stranícky kolega Daniel Lipšic sa obrátil priamo na poslancov za SNS. Ak deklarácia neprejde, znamená to, že chcete, aby sa o našich daniach nerozhodovalo na Slovensku, ale v Bruseli. „Ak deklaráciu nepodporíte, vo vašom názve bude N zbytočné, pretože už nebude národná,“ zdôraznil Lipšic. Poslancom Smeru povedal, že ich „veľký guru - expremiér Jiří Paroubek“ sa dokázal jednoznačne vyjadriť, že harmonizácia priamych daní nie je v záujme Českej republiky. „Vy to neviete,“ spýtal sa ich Lipšic s tým, že ak dnes budú proti, budú to pripomínať im a ich voličom až do volieb. Podporu deklarácii v rozprave vyjadril aj predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.

Text deklarácie poslanci za SNS nepodporia, oznámil v rozprave predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. Národniari očakávali dopredu širšiu diskusiu, odmietol preto stratégiu kresťanských demokratov - navrhnem, pritlačím vás k múru a potom rozhodnem. Celú iniciatívu opozície označil za „hriešne zvodnú“, a to preto, lebo predkladatelia predpokladali, že poslanci za SNS za ňu automaticky zahlasujú. „Poslanci SNS neskočia na túto návnadu, pretože my sme už staré kapre,“ zdôraznil Rafaj.

Milan Urbáni (ĽS-HZDS) na margo diskusie povedal, že je z nej zmätený. „Neviem, či som dobre na pôde Národnej rady SR,“ spýtal sa pléna a pokračoval, keď ho viacerí poslanci ubezpečili, že je. Aj keď sme malý štát, sme členom EÚ a tá ma nejaké pravidlá, dodal Urbáni a vysvetlil proces, ako funguje prijímanie európskej legislatívy, kde má svoje miesto aj náš parlamentný výbor pre európske záležitosti. Ten dá podľa neho zelenú tým veciam, ktoré sú pre Slovensko dobré, dodal. „Chceme kopať do otvorených dverí a potvrdzovať suverenitu v tom, v čom ju máme,“ reagovala poslankyňa za ĽS-HZDS Katarína Tóthová.

Deklarácia o daňovej zvrchovanosti je podľa Vladimíra Mečiara (ĽS-HZDS) protiintegračná. „Nemožno tvrdiť, že ten, kto ju nepodporuje, je protinárodný“, povedal plénu. „Pozrite sa, aké hlúposti ste tu potrieskali“, prihovoril sa Mečiar predkladateľom návrhu deklarácie a vyzval ich, aby nešírili neopodstatnené obavy a nevyrábali umelé témy. Buď prijímame integráciu ako fakt, z ktorého máme výhody, alebo nie - toto neupevní zvrchovanosť, je to súčasť politického zápasu, dodal Mečiar. „Prečítajte si text európskej ústavy, za ktorý ste hlasovali a pozrite sa, akú podľa nej máme zvrchovanosť,“ reagoval František Mikloško (KDH). „Už 15 rokov žasnem, ako dokáže pán Mečiar v jednej vete povedať, že guľa je kockatá a kocka guľatá“, dodal Martin Fronc (KDH). Slovensko nepotrebuje prázdne gestá, ale konkrétne činy, povedal Tibor Mikuš (ĽS-HZDS).

Opoziční poslanci požadovali, aby na rokovaní o tomto bode bol prítomný premiér Robert Fico, prípadne minister financií Ján Počiatek. Ich procedurálny návrh však plénum neschválilo.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Maďarskí politici sa navzájom obviňujú pre nepokoje
<< predchádzajúci článok
Popravili vodcu sekty, ktorý zabil svojich päť nasledovníkov