Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. októbra 2006

Maďarskí politici sa navzájom obviňujú pre nepokojeMaďarský premiér a hlavná opozičná strana sa v utorok navzájom obviňovali zo zodpovednosti za vážne výtržnosti, ktoré v Budapešti vypukli počas osláv 50. výročia protikomunistického ...Zdieľať

BUDAPEŠŤ 24. októbra (WEBNOVINY) - Maďarský premiér a hlavná opozičná strana sa v utorok navzájom obviňovali zo zodpovednosti za vážne výtržnosti, ktoré v Budapešti vypukli počas osláv 50. výročia protikomunistického povstania. Pri pondelkových výtržnostiach v centre hlavného mesta utrpelo zranenia 167 ľudí, z nich štrnásti boli zranení vážne. Spôsobené škody úrady odhadujú na 200 miliónov forintov. Polícia zatkla 131 ľudí, ale tento počet pravdepodobne vzrastie, pretože sa pracuje na identifikácii ďalších výtržníkov.

Premiér Ferenc Gyurcsány, ktorého odstúpenie už niekoľko týždňov žiadajú demonštranti nahnevaní tým, že pred aprílovými voľbami klamal o stave hospodárstva, obvinil stredopravicovú stranu Fidesz z toho, že výtržnosti vyvoláva tvrdením, že útoky na ľavicovú vládu sú vlasteneckými činmi. "Radikálne slová sa stávajú radikálnymi činmi," povedal Gyurcsány v parlamente. "Spojitosť je úplne jasná."

Poslankyňa za stranu Fidesz Mária Wittnerová, ktorú za účasť na protisovietskom povstaní v roku 1956 odsúdili na trest smrti a vo väzení strávila viac ako desať rokov, vyzvala Gyurcsánya, aby rezignoval pre policajné zákroky proti demonštrantom. "Bolo to rozhodnutie Gyurcsánya, čo spôsobilo, že po uliciach mesta opäť tiekla krv," povedala Wittnerová. Zdravotníci informovali, že po pondelkových nepokojoch v nemocniciach ošetrili 167 ľudí vrátane 17 policajtov. Jeden policajt a 13 civilistov bolo zranených vážne.

SITA,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Riceová: Udalosti v Iráne a KĽDR podporujú teóriu osi zla
<< predchádzajúci článok
Poslanci odmietli deklaráciu o daňovej suverenite