Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Knižné novinky

30. marca 2023

Prečo toľko podliehame hlúposti? Prečítajte si Psychológiu stupidityPrečo inteligentní ľudia občas uveria úplným nezmyslom? Prečo je diskusia s hlupákom pasca?Zdieľať
Prečo toľko podliehame hlúposti? Prečítajte si Psychológiu stupidity

A ako nás mediálna manipulácia a nadmerná internetová stimulácia robia hlúpejšími?
Aj o tom je táto vynikajúca príručka Psychológia stupidity.

A je o to dôležitejšia, že stupidita je všade naokolo: vidíme ju u kolegu, ktorý v e-mailoch vždy zvolí možnosť „odpovedať všetkým“. Aj na facebookovom profile bývalého spolužiaka zo strednej, ktorý neustále zdieľa konšpiračné teórie. No ak nad ňou chceme zvíťaziť, musíme jej najprv porozumieť.

V knihe vám svetovo najuznávanejší psychológovia a myslitelia – vrátane laureáta Nobelovej ceny a niekoľkých autorov bestsellerov – objasnia rôzne aspekty stupidity. Prečítate si články a rozhovory s autormi ako Daniel Kahneman, Dan Ariely, Alison Gopniková, Howard Gardner, Antonio Damasio, Aaron James či Ryan Holiday.

 „Komplexné a zábavné skúmanie ľudskej hlúposti vo všetkých jej podobách... množstvo uhlov pohľadu... Nástojčivé a život meniace dielo, táto zbierka čitateľa pobaví, šokuje aj poučí.“ napísal Publishers Weekly.

Či už tečie, alebo kvapká, vyteká alebo padá, stupidita je všade. Bez hraníc a limitov. „Niekedy má podobu jemného, takmer znesiteľného šplechotu, inokedy vyzerá ako nechutný smradľavý močiar. Občas sa prejaví vo forme zemetrasenia, búrky alebo prívalovej vlny, ktorá zaplaví všetko, čo jej stojí v ceste, ničí, gniavi, pustoší. Nech na seba hlúposť prevezme akúkoľvek podobu, ošpliecha nás všetkých. Ako sa hovorí, my sami sme jej zdrojom. Ani ja nie som výnimkou,“ píše v úvode editor knihy Jean-Francois Marmion.

Editor knihy Jean-François Marmion je psychológ, spoluredaktor francúzskeho magazínu Sciences Humaines [Humanitné vedy] a bývalý šéfredaktor francúzskeho magazínu Le Cercle Psy [Psychologický kruh]. Žije vo Francúzsku, kde sa Psychológia stupidity stala bestsellerom.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel člen Činohry SND Vladimír Obšil
<< predchádzajúci článok
Organizátor Pohody Kaščák vracia sošku Múzy, nesúhlasí s pôsobením majoritného vlastníka banky v Rusku