Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. júla 2007

Premiér R. Fico na Devíne vyzval na výchovu k vlastenectvuNa výchovu k vlastenectvu a budovaniu ...Zdieľať

V tom istom čase pod hradom proti zákazu cyklistiky a jazdy na koňoch mimo vyznačených trás a lesných ciest protestovalo vyše sto cyklistov

BRATISLAVA 5. júla (WEBNOVINY) - Na výchovu k vlastenectvu a budovaniu spolupatričnosti v každom občanovi dnes počas osláv štátneho Sviatku sv. Cyrila a Metoda na hrade Devín v Bratislave vyzýval predseda vlády Robert Fico. Podľa premiéra Slovákom chýba "národné vzopätie", slabá je aj vlastenecká výchova na školách. "Na Slovensku sa šíri rakovina ľahostajnosti, od ktorej je iba krok k národnému bezvedomiu," uviedol premiér v slávnostnom príhovore pred približne 150 pozvanými hosťami a zhruba 300 návštevníkmi hradu, zväčša seniormi. Podľa neho na školách a ministerstvách "slovenské vlajky takmer vôbec nevisia, alebo ak visia, tak akosi smutne a bez života". Fico na záver prítomných vyzval, aby svoje deti učili Slovensko vnímať ako živú bytosť, keďže ako "národ sa do tváre Európy vpisujeme nielen ekonomikou, ale aj vlastnou kultúrou."

Na slávnosti, ktorá na Devíne vyvrcholí o 20:00 s prejavmi vystúpili aj prezident republiky Ivan Gašparovič a predseda parlamentu Pavol Paška. Obaja vyzdvihli prínos vierozvestov Cyrila a Metoda pre vznik Slovenska. "Bez Cyrila a Metoda by Slovensko nikdy nebolo také, aké ho poznáme dnes a bez Slovenska by ani Európa nebola taká ako teraz," skonštatoval Paška.

V rovnakom čase pod hradom proti zákazu cyklistiky a jazdy na koňoch mimo vyznačených trás a lesných ciest protestovalo vyše sto cyklistov. Predstavitelia environmentálnych organizácií v príhovoroch apelovali na prezidenta Ivana Gašparoviča, aby zákony obmedzujúce pohyb občanov v prírode nepodpísal a vrátil do parlamentu. Cyklistický protest sa začal stretnutím pod mostom Lafranconi, húf cyklistov, ktorý sprevádzali policajné autá, spôsobil na Devínskej ceste niekoľkokilometrovú kolónu vozidiel. Akcia pod hradom bola pokojná a riadne ohlásená.

sita


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Duchovný Abdul Rašíd Ghází ponúkol kapituláciu
<< predchádzajúci článok
Turecký ústavný súd zamietol žiadosti o anulovanie reforiem