Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. augusta 2010

Prezident navštívi Čínu a KambodžuNa desaťdňovú oficiálnu návštevu Šanghaja, Hong Kongu, Macaa a Kambodže odcestuje prezident SR Ivan Gašparovič v stredu 1. septembra. Ako ďalej agentúru SITA informovala Soňa Záňová z ...Zdieľať
gasparovic Foto: BRATISLAVA 31. augusta (WEBNOVINY) - Na desaťdňovú oficiálnu návštevu Šanghaja, Hong Kongu, Macaa a Kambodže odcestuje prezident SR Ivan Gašparovič v stredu 1. septembra. Ako ďalej agentúru SITA informovala Soňa Záňová z tlačového oddelenia Prezidentskej kancelárie, prezident sa do vlasti sa vráti večer 10. septembra. V delegácii hlavy štátu bude aj minister hospodárstva Juraj Miškov a tiež skupina slovenských podnikateľov.


Ivan Gašparovič navštívi čínsky Šanghaj pri príležitosti svetovej výstavy Expo 2010, na ktorej 4. septembra bude otvorený Národný deň Slovenskej republiky. Okrem toho sa slovenský prezident stretne s primátorom mesta Šanghaj a s delegáciou čínsko-česko-slovenského priateľstva v Cangzhou. Pozrie si prezentáciu filmu Zmenil tvár Šanghaja o architektovi Ladislavovi Hudecovi, rodákovi z Banskej Bystrice, a navštívi firmu Huawei. Zo Šanghaja odletí prezident SR s delegáciou na oficiálnu návštevu Hong Kongu, kde sa stretne s predsedom Výkonnej rady Hong Kongu Donaldom Tsangom. Počas oficiálnej návštevy Macaa usporiada predseda Výkonnej rady Macaa Fernando Chui Sai Ono slávnostnú večeru na počesť prezidenta SR. Na pracovnom obede sa hlava štátu stretne s ministrom pre sociálne záležitosti a kultúru Macaa Cheongom U.

Po návšteve Číny slovenského prezidenta privítajú 8. septembra v Kambodžskom kráľovstve. Po oficiálnom privítacom ceremoniáli na nádvorí kráľovského paláca bude Ivan Gašparovič rokovať s kráľom Kambodžského kráľovstva Norodomom Sihammonim. Po stretnutí položí veniec k Pamätníku nezávislosti, navštívi tropickú kliniku "Dom rodiny“. Klinikou bude prezidenta sprevádzať Vladimír Krčméry. V rámci oficiálnej návštevy sa Ivan Gašparovič stretne aj s predsedom Senátu Kambodžského kráľovstva Samdechom Akka Moha thamma Pothisal Chea Simom, predsedom Národného zhromaždenia Samdechom Akka Moha Ponhea Chakrei Heng Samrinom a predsedom vlády Kambodžského kráľovstva Samdechom Akka Moha Sena Padei Hun Senom. Na počesť prezidenta SR usporiada kambodžský kráľ slávnostnú večeru. Na záver návštevy si slovenský prezident s delegáciou prezrú historické chrámy v Angkor Wat.

Ako ďalej SITA informovala kancelária prezidenta SR, "vzťahy SR a Čínskej ľudovej republiky (ČĽR) sa v hospodárskej oblasti sústreďujú hlavne na vzájomný obchod, kde ČĽR predstavuje pre SR jedného z najdôležitejších partnerov." O tom, že snaha slovenských podnikateľov o prienik na čínsky trh je evidentná, svedčí podľa kancelárie hlavy štátu "aj rast objemu slovenského vývozu za ostatné obdobie. Export zo SR do ČĽR predstavujú automobily, automobilové diely, strojárske produkty, strojné zariadenia, elektronika, textilné výrobky, obuv". Na Slovensko z Číny dovážame telekomunikačné zariadenia, zariadenia na automatické spracovanie údajov, detské kočíky, hračky a športové potreby.

Diplomatické vzťahy medzi SR a Kambodžou boli nadviazané 1. januára 1993 a podľa kancelárie prezidenta SR v nich nie sú otvorené otázky. "Rozsah spolupráce je limitovaný rozdielnymi prioritami, objektívnymi zahranično-politickými faktormi a existujúcimi vnútropolitickými podmienkami na oboch stranách. Obchodná výmena je pomerne nevýrazná, dovoz sa pohybuje na úrovni niekoľkých miliónov eur (6,9 mil. € v roku 2009), vývoz je skôr symbolický (10 tisíc € za rok 2009). V uplynulých rokoch hlavnú exportnú položku predstavovala zdravotnícka technika, stroje a zariadenia pre tlačiarensky priemysel. V importe prevažuje textil a obuv," informovala kancelária prezidenta. V rokoch 2004 až 2006 sa v Kambodži urobili z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci tri projekty v celkovej hodnote 228 853 eur.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Primátorovi Tornaľe poslanci pozastavili plat
<< predchádzajúci článok
Kauza vraždy na Donovaloch opäť na okresnom súde