Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. januára 2013

Rozruch v Somálsku, pred sídlom premiéra sa odpálil útočníkPred sídlom somálskeho premiéra sa v utorok odpálil samovražedný útočník, pričom zahynulo najmenej šesť ľudí. Informovala o tom armáda. Muž sa vyhodil do vzduchu medzi skupinou ...Zdieľať
somalskypremier MOGADIŠO 29. januára (WEBNOVINY) - Pred sídlom somálskeho premiéra sa v utorok odpálil samovražedný útočník, pričom zahynulo najmenej šesť ľudí.


Informovala o tom armáda. Muž sa vyhodil do vzduchu medzi skupinou členov bezpečnostných síl. Predpokladá sa preto, že v prípade obetí pôjde o vojakov alebo policajtov.

Premiér Abdi Farah Shirdon Said sa v čase incidentu nachádzal vo svojej kancelárii a zranenia tak neutrpel. Oblasť uzavreli a v prípade prebieha vyšetrovanie.

K činu sa zatiaľ nik neprihlásil, za podobnými útokmi v hlavnom meste Mogadišo však stoja militanti zo skupiny aš-Šabáb napojenej na al-Kájdu. Tí sa usilujú o zvrhnutie prezidenta Xasana Sheekha Maxamuuda, ktorý sa ujal moci z rozhodnutia parlamentu v septembri a ukončil tak osem rokov prechodnej vlády.

Povstalci momentálne ustupujú pred 17-tisícovými silami Africkej únie, ktoré podporujú somálsku armádu pri dobýjaní území ovládaných islamistami, pričom ich donútili utiecť už z viacerých kľúčových miest.

Etiópski vojaci navyše bojujú proti extrémistom na juhozápade Somálska, aš-Šabáb však napriek tomu ostáva v krajine potenciálnou hrozbou, pretože stále kontroluje vidiecke oblasti a uskutočňuje útoky v gerilovom štýle vrátane tých samovražedných.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
TNT šetrí náklady a emisie na severe Európy cestnými vlakmi
<< predchádzajúci článok
Poslanci si zvolia šéfa ÚPN, prediskutujú aj Kurimany