22. septembra 2007

Slovensko prehráva po štvorhre 1:2

Slovenskí tenisti prehrávajú po sobotňajšej štvorhre s tímom Kórejskej republiky v bratislavskom stretnutí o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára 2008 reprezentačných ...

BRATISLAVA 22. septembra (WEBNOVINY) - Slovenskí tenisti prehrávajú po sobotňajšej štvorhre s tímom Kórejskej republiky v bratislavskom stretnutí o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára 2008 reprezentačných družstiev mužov 1:2. Hosťom zabezpečil vedenie pred nedeľňajšími záverečnými dvoma dvojhrami tandem Kju-tae Im, Hjung-taik Lee. Ázijčania s Imom v zostave namiesto pôvodne nominovaného Woong-sun Juna zvíťazili v Sibamac aréne NTC na antuke nad domácim párom Lukáš Lacko, Michal Mertiňák za 94 minút jasne 6:0, 6:3, 6:2.

Kapitánovi výberu SR Miloslavovi Mečířovi sa teda jednoznačne menej ako jeho rivalovi na lavičke hostí Jung-dai Jeonovi osvedčila zmena oproti štvrtkovej nominácii, keď dal Lackovi po jeho piatkovom hladkom triumfe na Junom dôveru namiesto Iva Kleca. V nedeľu od 13.00 h by mali nastúpiť najprv jednotky oboch družstiev Lee a Lacko a po nich dvojky tímov Kližan a Jun, ale zloženie sa ešte môže zmeniť.

Výsledok:

Slovensko - Kórejská republika 1:2 po sobotňajšej štvorhre

Lukáš Lacko, Michal Mertiňák - Kju-tae Im, Hjung-taik Lee 0:6, 3:6, 2:6 za 94 minút (26, 36, 32)

Slováci si hneď v úvodnom geme pri podaní Leeho hrajúceho na bekhendovej strane vypracovali náskok 30:0 i dva brejkbaly. Asi nik vtedy netušil, že svoj úvodný gem získajú až pol hodine po úvodnom, ktorý trval 7 minút. Sporadicky v debli účinkujúci singlový líder domáceho tímu Lacko sa na ľavej strane dvorca hľadal, nedarili sa mu returny, triafal smeče rámom, necítil širší kurt a pri snahe o pozičnú súhru uvoľňoval dvorec Imovým forhendovým prehodeniam. Slovenský pár ponúkal málo presvedčivých ofenzívnych momentov pri sieti, ďalších typicky deblových prvkov, pestrosti a istoty. Po spomenutom sľubnom vstupe s troma zhodami využila ázijská dvojica stratu koncentrácie domácich odskočením na 2:0 pri druhom brejkbale v druhej hre pri podaní držiteľa štyroch deblových titulov z okruhu ATP a renkingovo suverénne najvyššie postaveného aktéra zápasu Mertiňáka. Na 4:0 upravili hostia dokonca bez straty fiftínu a zvyšok prvého setu potom bol už len formalitou. Za 26 minút rovnako ako v piatok v súboji debutanta Kližana s renomovaným Leem "zaspieval kanár“.

Kórejčania boli obratnejší, pohotovejší a ráznejší, čo po jednom z Leeho riešení pocítil Mertiňák, ktorého zasiahla loptička. Hostia sa harmonickejšie dopĺňali a sršalo z nich sebavedomie, vďaka ktorému vybŕdli napríklad z chvíľkovej krízy na začiatku druhej časti - set opäť otváral Lee. Domáci sa na ukazovateľ skóre dostali až po 37 minútach vyrovnaním na 1:1 pri podaní staršieho z nich a následne mali dve šance ujať sa po prvý raz vedenia, ale Im odolal. Nepodarilo sa to až Lackovi v ôsmej hre: Im a Lee premenili hneď prvý z dvoch brejkbalov v rade a následne čistou hrou pri Leeho podaní zavŕšili druhý set. Po 62 minútach viedli 6:0, 6:3.

Trojnásobný účastník olympijských hier Lee potom obiehaným forhendovým returnom popri čiare zrealizoval už prvú z troch príležitostí hostí vypracovať si nádejnú pozíciu aj v treťom dejstve. Kórejčania v tejto fáze duelu jednoznačne dominovali a získali 14 fiftínov v rade. Slováci znižovali na 1:2, stále však boli o brejk pozadu. Neplatilo to síce už po Imovom podaní vo štvrtom geme zásluhou Lackovho bekhendového returnu, lenže ázijskí tenisti okamžite odpovedali únikom na 3:2 a v siedmom geme ďalším brejkom nastolili rozhodnutie, ktoré brejkbaly Slovákov za stavu 2:5 už nezvrátili.