Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. marca 2023

Turecký parlament ratifikoval vstup Fínska do NATO, generálny tajomník Stoltenberg tento krok uvítalTurecký parlament vo štvrtok ratifikoval prístupový protokol Fínska do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Severská krajina tak prekonala poslednú prekážku pre dlho odkladaný vstup do vojenskej aliancie.Zdieľať
belgium_russia_ukraine_war_21959 2c06b78f21b248718fe1260013869564 676x454 31.3.2023 (SITA.sk) - Turecký parlament vo štvrtok ratifikoval prístupový protokol Fínska do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Severská krajina tak prekonala poslednú prekážku pre dlho odkladaný vstup do vojenskej aliancie.

Stoltenberg uvítal krok Turecka


Za fínske členstvo v NATO hlasovalo všetkých 276 prítomných poslancov tureckého parlamentu.

Začiatkom týždňa tak urobili aj poslanci parlamentu v Maďarsku. Prijatie nových členov si vyžaduje jednomyseľný súhlas existujúcich členov a Turecko s Maďarskom boli jediní zostávajúci členovia, čo tak neurobili.

Generálny tajomník NATO krok Turecka privítal. „Toto urobí celú rodinu NATO silnejšou a bezpečnejšou," napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Švédi čakajú aj na súhlas Maďarov


Fínsko a susedné Švédsko požiadali o členstvo v NATO v máji v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu, čím sa vzdali desaťročia trvajúcej neutrality.

Švédske členstvo v aliancii ešte neschválili ani Maďarsko ani Turecko. Vláda v Ankare viní Švédsko z prílišnej zhovievavosti voči skupinám, ktoré považuje za teroristické organizácie a bezpečnostné hrozby, vrátane militantných kurdských skupín a ľudí spojených s pokusom o prevrat v roku 2016.

Okrem toho Turecko rozhnevala séria demonštrácií vo Švédsku, ktorá zahŕňala aj pálenie Koránu antiislamským aktivistom pred tureckým veľvyslanectvom. Maďarská vláda zas tvrdí, že niektorí švédski politici urobili posmešné vyhlásenia o stave maďarskej demokracie a zohrali aktívnu úlohu pri zabezpečovaní zmrazenia miliárd fondov Európskej únie pre údajné porušovanie zásad právneho štátu a demokracie.


Zdroj: SITA.sk - Turecký parlament ratifikoval vstup Fínska do NATO, generálny tajomník Stoltenberg tento krok uvítal © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Dolnom Rakúsku zaznamenali zemetrasenie s magnitúdom 4,2
<< predchádzajúci článok
Heger s Naďom sú na Ukrajine, stretnú sa so Zelenským aj Šmyhaľom