30. apríla 2007

V NBA Chicago vyradilo obhajcu Miami Heat

Miami Heat sa po 23 rokoch stalo prvým obhajcom víťazstva v NBA, ktorý vypadol už v prvom kole play off. Tím okolo Shaquilla O´Neala a Dwyana Wada podľahol aj vo štvrtom zápase štvrťfinále ...

NEW YORK 30. apríla (WEBNOVINY) - Miami Heat sa po 23 rokoch stalo prvým obhajcom víťazstva v NBA, ktorý vypadol už v prvom kole play off. Tím okolo Shaquilla O´Neala a Dwyana Wada podľahol aj vo štvrtom zápase štvrťfinále Východnej konferencie Chicago Bulls 79:92 a so šancou obhájiť minuloročný triumf sa rozlúčil najrýchlejším možným spôsobom. Chicago vyhralo svoju prvú sériu v play off od sezóny 1997/98, kedy sa "býci" naposledy radovali zo zisku titulu. "Je to skvelý pocit, skutočne skvelý pocit. Hrali sme ako tím a to rozhodlo," povedal autor 22 bodov a 12 doskokov Luol Deng, ktorého doplnil 24 bodmi Ben Gordon. "Aby ste mohli víťaziť, musíte vedieť aj prehrávať. Tento rok sme neuspeli. Musíme sa dať opäť dokopy a v novom ročníku zabojovať," doplnil pivot Heat O´Neal.

Krok od vypadnutia z play off sú po nedeľných štvrtých štvrťfinálových stretnutiach Dallas, Toronto a Los Angeles Lakers. Prekvapujúca situácia nastala najmä v prípade suveréna základnej časti Dallas Mavericks, ktorý prehral na palubovke Golden State 99:103 a v sérii prehráva 1:3. Lídrom domácich bol opäť Baron Davis, autor 33 bodov a 8 doskokov. Tréner Warriors Don Nelson, ktorý sedel v minulosti niekoľko sezón na lavičke Dallasu, to na svoje bývalé mužstvo skutočne vie. Po troch víťazstvách v základnej časti dominujú "bojovníci" aj vo vyraďovacích bojoch. Golden State rozhodlo o výsledku stretnutia v záverečnej štvrtine zásluhou úseku 15:2. Dallas trojkovými pokusmi v záverečnej minúte znížil na 99:101, ale k zvratu v stretnutí to už neviedlo.

Na rozdiel od víťaza Západnej konferencie Dallasu sa druhému tímu zo "západného pobrežia" darí. Phoenix Suns vyhral na palubovke Los Angeles Lakers 113:100 a vedie 3:1 na zápasy. Lídrami Suns boli osvedčené tváre Amare Stoudemire (27 bodov, 21 doskokov), Shawn Marion (22 bodov, 11 doskokov) a Steve Nash (17 bodov, 23 asistencií). Kanadský rozohrávač Nash zaznamenal 37. zápas v play off s dvojciferným počtom asistencií, čo ho v historickej tabuľke posunulo na siedme miesto.

Prekvapenie základnej časti Toronto nevie nájsť recept na New Jersey a po druhej prehre na palubovke Nets (81:102) je stav série 3:1 pre mužstvo Jasona Kidda. Skúsený rozohrávač bol iba dva doskoky od ďalšieho triple-double, keď k 17 bodom pridal 13 asistencií a 8 doskokov. Zlomovým bol aj výkon strelca Vinca Cartera, ktorý 21 z 27 bodov zaznamenal v prvom polčase.

Výsledky nedeľných zápasov play off zámorskej basketbalovej NBA:

Štvrťfinále Východnej konferencie (hrá sa na štyri víťazné stretnutia):

Miami - Chicago 79:92

Najviac bodov: Wade 24 (10 asistencií), O´Neal 16, Mourning 14 - Gordon 24, Deng 22 (11 doskokov), Wallace 13 (11 doskokov), Nocioni 11, štvrtiny: 28:23, 20:21, 16:24, 15:24, 20 283 divákov - konečný stav série 0:4

New Jersey - Toronto 102:81

Najviac bodov: Carter 27 (7 doskokov, 7 asistencií), Jefferson 23, Kidd 17 (13 asistencií, 8 doskokov), Nachbar 11 - Bargnani 16, Bosh 13 (10 doskokov), Ford 13, štvrtiny: 32:15, 24:22, 30:19, 16:25, 20 032 divákov - stav série 3:1

Štvrťfinále Západnej konferencie (hrá sa na štyri víťazné stretnutia):

Los Angeles Lakers - Phoenix 100:113

Najviac bodov: Bryant 31 (9 asistencií, 7 doskokov), Odom 19 (13 doskokov), Evans 11, Walton 10 - Stoudemire 27 (21 doskokov), Marion 22 (11 doskokov), Nash 17 (23 asistencií), Barbosa 16, James Jones 11, štvrtiny: 28:33, 23:25, 20:27, 29:28, 18 997 divákov - stav série 1:3

Golden State - Dallas 103:99

Najviac bodov: Davis 33 (8 doskokov), Richardson 22, Jackson 19, Pietrus 16 - Stackhouse 24, Nowitzki 23 (15 doskokov), Howard 22 (12 doskokov), Terry 19, štvrtiny: 21:27, 28:22, 28:28, 26:22, 20 672 divákov - stav série 3:1