08. septembra 2007

V stíhačke Slováci bez medaily, Gereková štvrtá

V záverečný deň na majstrovstvách sveta v letnom biatlone v estónskom stredisku Otepää slovenskí reprezentanti medailu nezískali. Najbližšie k nej mala Janka Gereková v pretekoch žien na 10 km. ...

OTEPÄÄ 8. septembra (WEBNOVINY) - V záverečný deň na majstrovstvách sveta v letnom biatlone v estónskom stredisku Otepää slovenskí reprezentanti medailu nezískali. Najbližšie k nej mala Janka Gereková v pretekoch žien na 10 km. Až po tretiu streleckú položku sa pohybovala v tesnom závese za vedúcim triom a jeho náskok znižovala, potom však netrafila tri terče, musela odbehnúť rovnaký počet trestných 150 m dlhých okruhov a nakoniec obsadila najnevďačnejšie štvrté miesto. Druhá slovenská biatlonistka v 22-člennom štartovom poli Petra Slezáková skončila deviata, o tri pozície si tak vylepšia svoje umiestnenie v piatkovom šprinte. V mimoriadne dramatických stíhacích pretekoch žien si už svoj druhý titul vybojovala Fínka Kaisa Mäkäräinenová. Zopakoval tak svoj triumf z piatkových rýchlostných pretekov, tentoraz vo finiši o 0,4 s zdolala v piatok bronzovú Ukrajinku Tetianu Rudovú, bronz získala Ruska Jana Romanovová.

V stíhacích pretekoch mužov na 12,5 km na kolieskových lyžiach stupeň víťazov kompletne obsadili ruskí biatlonisti. Z titulu sa tešil štvrtý z piatkových rýchlostných pretekov Alexander Grizman, o štyri sekundy zdolal svojho krajana Maxima Čudova, tretí dobehol do cieľa majster sveta zo šprintu Michail Koškin. Najlepším z kvarteta Slovákov v 31-člennom štartovom poli bol Dušan Šimočko, ktorý sa zo 14. pozície na štarte po piatkovom šprinte posunul o sedem miest a skončil siedmy. Polepšili si aj ďalší slovenskí biatlonisti. Pavol Hurajt sa posunul z 21. na konečnú 11. priečku, Marek Matiaško z 19. na 12. miesto a Matej Kazár, ktorý štartoval ako dvadsiaty, dobehol do cieľa osemnásty.
V kategórii junioriek dominovali ukrajinské biatlonistky. Zopakovali svoj totálny medailový zásah z piatkových rýchlostných pretekov. Svoju pozíciu dokonale využila Vaľ Semerenková na zisk svojho druhého zlata, striebornú a bronzovú pozíciu si vymenili jej sestra Vita s Olenou Pidrušinovou. Najlepšou z trojice Sloveniek v 30-člennom štartovom poli bola Terézia Poliaková, ktorá obsadila solídne ôsme miesto, čím si o jednu priečku vylepšia pozíciu z piatkového šprintu, pričom na cieľovej páske o jedinú desatinu sekundy prehrala boj o siedme miesto s Češkou Veronikou Hořejší.
V stíhacích pretekoch juniorov na 12,5 km, ktorými sa majstrovstvá sveta v letnom biatlone definitívne skončili, zvíťazil Bulhar Krasimir Anev. Dokonale tak využil svoju pozíciu na štarte po piatkových rýchlostných pretekoch, v ktorých si vybojoval vyše štyridsaťsekundový náskok. Ani strieborná pozícia sa nemenila - na druhý stupienok vystúpil Rus Dmitrij Blinov, bronz si vybojoval jeho krajan Sergej Kľačin. Slovenskí reprezentanti sa nepresadili. Michal Baka prišiel s takmer desaťapolminútovým odstupom na 30. mieste, Norbert Gröne o 7,5 s za ním na 31. pozícii.

Výsledky - súhrn - stíhacie preteky - kolieskové lyže:
ŽENY - 10 km:
1. Kaisa Mäkäreinenová (Fín.) 33:35,0 min (1 trestný okruh), 2. Tetiana Rudová (Ukr.) +0,4 s (2), 3. Jana Romanovová (Rus.) +34,6 (2), 4. Janka Gereková +1:12,0 (4), ... 9. Petra Slezáková (obe SR) +2:54,0 (2)

JUNIORKY - 10 km:
1. Vaľ Semerenková 34:20,0 min (1 trestný okruh), 2. Vita Semerenková +1:43,3 (2), 3. Olena Pidrušinová (všetky Ukr.) 1:55,8 (3), ... 8. Terézia Poliaková +6:31,7 (3), 22. Michaela Schönová +14:27,2 (5), 23. Martina Darmová (všetky SR) +14:51,2 (5)

MUŽI - 12,5 km:
1. Alexander Grizman 34:17,8 min (3 trestné okruhy), 2. Maxim Čudov +4,7 s (4), 3. Michail Koškin (všetci Rus.) +8,0 (4), ... 7. Dušan Šimočko +1:27,6 (3), 11. Pavol Hurajt +2:09,7 (3), 12. Marek Matiaško +2:30,8 (4), 18. Matej Kazár (všetci SR) +4:06,1 (5)

JUNIORI - 12.5 km:
1. Krasimir Anev (Bulh.) 35:23,1 min (1 trestný okruh), 2. Dmitrij Blinov +1:22,4 (4), 3. Sergej Kľačin (obaja Rus.) +2:02,4 (7), ... 30. Michal Baka +10:27,9 (9), 31. Norbert Gröne (obaja SR) +10:35,4 (11)