Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. januára 2013

Zákaz vychádzania Egypťanom nezabránil v protestochDemonštrácie v Egypte pokračovali aj v pondelok večer napriek, že prezident Muhammad Mursí vyhlásil v troch provinciách od 9. hodiny večer do 6. hodiny rána zákaz vychádzania. ...Zdieľať
egypt KÁHIRA 29. januára (WEBNOVINY) - Demonštrácie v Egypte pokračovali aj v pondelok večer napriek, že prezident Muhammad Mursí vyhlásil v troch provinciách od 9. hodiny večer do 6. hodiny rána zákaz vychádzania.


Najväčšie násilnosti prebiehali už piaty deň v meste Búr Saíd, odkiaľ sa rozšírili do celej krajiny. Jeden mladík prišiel v pondelok o život pred tamojšou policajnou stanicou, pravdepodobne na následky strelných poranení. Demonštranti príslušníkov bezpečnostných síl podozrievajú, že voči nim nasadzujú strelcov používajúcich ostré náboje.

"Je tu množstvo postrelených ľudí," cituje agentúra AFP Ahmada Domu, jedného z účastníkov protestov. Zo streľby pritom obvinil členov milícií lojálnych vládnemu Moslimskému bratstvu, ktoré podporuje prezidenta Mursího. Okrem Búr Saíd sa demonštruje aj v ďalších dvoch provinciách, na ktoré sa vzťahuje zákaz vychádzania - Sueze a Ismáílíji. Do ulíc tam podľa očitých svedkov vyšli tisícky prevažne mladých Egypťanov.

Mursí vyhlásil v nedeľu mimoriadny stav v troch provinciách, ktoré v uplynulých dňoch zachvátili masové demonštrácie a násilnosti. Tie si už vyžiadali asi 50 obetí a stovky zranených. Mimoriadny stav sa týka provincií Búr Saíd, Suez a Ismáílíja, kde nasledujúcich 30 dní platí aj zákaz nočného vychádzania.

Demonštrácie vypukli po tom, ako v sobotu súd v odsúdil 21 Egypťanov pochádzajúcich z provincie Búr Saíd na trest smrti v súvislosti s nepokojmi na minuloročnom futbalovom zápase, ktoré si vyžiadali 74 obetí.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Za tragédiu v Kurimanoch môže ušetrených 10-tisíc eur
<< predchádzajúci článok
Japonci budú po 20 rokoch jesť americkú a európsku hovädzinu