Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. januára 2013

Za tragédiu v Kurimanoch môže ušetrených 10-tisíc eurExperti na mostné objekty podľa denníka Pravda dokázali, že za tragickým zlyhaním podpernej konštrukcie diaľničného mosta pri Kurimanoch z novembra 2012 bolo šetrenie na spevnení mosta. ...Zdieľať
kurimany BRATISLAVA 29. januára (WEBNOVINY) – Experti na mostné objekty podľa denníka Pravda dokázali, že za tragickým zlyhaním podpernej konštrukcie diaľničného mosta pri Kurimanoch z novembra 2012 bolo šetrenie na spevnení mosta.


To bolo nedostatočné, a tak sa zle postavené podpery zrútili a usmrtili štyroch robotníkov, píšu noviny v utorkovom vydaní. Denník Pravda zistil, že pridanie pár kusov oceľových stojok, ktoré by rozhodne zlepšili stabilitu skruže, by vyšlo maximálne na 10-tisíc eur. Celá inštalácia skruží pritom stála 322-tisíc eur.

Posúdenie príčin novembrovej tragédie už vyšetrovatelia predložili aj Národnej diaľničnej spoločnosti. „Obsah správy je súčasťou vyšetrovacieho spisu,“ potvrdil pre Pravdu Marcel Jánošík, hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti.


Obrazom: Tragédia pri Kurimanoch

Preverovanie statických výpočtov výdrže stojok ešte pokračuje. Keďže stojky boli postavené tak, ako boli nakreslené, pochybil zrejme aj statik. Minister dopravy Ján Počiatek v utorok v parlamentnom výbore pre hospodárske záležitosti prednesie správu o opatreniach jeho rezortu na objasnenie situácie po páde diaľničného mosta.

Kauza by mala vyústiť do toho, aby sa pri stavbách prestalo šetriť tam, kde to nie je možné. Štát by zároveň mal nájsť cestu na to, aby sa s rastúcou kvalitou stavby nepredražovali. Odborníci vidia priestor najmä v obmedzovaní provízií pri verejných tendroch.

Ministerstvo po zrútení mosta zatiaľ zvýšilo kontroly. „Na pokyn ministra diaľničiari preverili všetky rozostavané mostné konštrukcie,“ uviedol pre Pravdu hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Počiatek o vyšetrovaní nehody pri Kurimanoch nemôže hovoriť (16. 11. 2012)
 Most pri Kurimanoch už druhý odstrel nevydržal, zosypal sa (15. 11. 2012)
 Geoconsult tvrdí, že projektovanie mostov nezanedbal (9. 11. 2012)
 Minister Počiatek pre pád mosta neodstúpi, škody sú veľké (8. 11. 2012)
 Robert Kaliňák odmení záchranárov z Kuriman, Počiatka háji (7. 11. 2012)
 Za tragédiu pri Kurimanoch pravdepodobne môže najnižšia cena (6. 11. 2012)
 Stavbár z mosta smrti už dýcha sám, čakajú ho operácie (6. 11. 2012)
 Robotníkovi z Kuriman operovali pečeň, na rade sú kosti (5. 11. 2012)
 Fakty o tregédii na Spiši, pri ktorej zahynuli štyria ľudia (4. 11. 2012)
 Robotník z tragédie v Kurimanoch je v umelom spánku (3. 11. 2012)nasledujúci článok >>
Google zverejnil mapy Severnej Kórey, zabrazil aj gulagy
<< predchádzajúci článok
Zákaz vychádzania Egypťanom nezabránil v protestoch