Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Knižné novinky

26. apríla 2022

„Putin sa vidí ako obnoviteľ Ruského impéria,“ tvrdí Marián LeškoPutin dovŕšil najstrmší skok vo svojej závratnej kariére. Ruský parlament bol šokovaný, ale všetci boli presvedčení, že Putin nie je nikto, a ak bude treba, neskôr ho ľahko odstavia, čo tiež prispelo k tomu, že ho parlament potvrdil vo funkcii.Zdieľať
„Putin sa vidí ako obnoviteľ Ruského impéria,“ tvrdí Marián Leško

Putinovi ľudia je najkomplexnejšia kniha, aká bola za posledné roky o tomto mužovi napísaná. Približuje nám vnútorné procesy v Kremli a rast vplyvu oligarchov.

Zasahovanie do amerických volieb. Podporovanie extrémistickej politiky v Európe. Vojna na Ukrajine. Putinovo Rusko v uplynulých rokoch vynakladá veľké úsilie, aby rozšírilo svoj vplyv a podkopalo západné inštitúcie. Ako k tomu však došlo a kto to zosnoval?

Aby sme pochopili súčasnosť, musíme študovať históriu. Investigatívna novinárka a bývalá moskovská spravodajkyňa Catherine Beltonová v Putinových ľuďoch odhaľuje dosiaľ nevypovedaný príbeh, ako sa Vladimir Putin a skupina bývalých príslušníkov KGB v jeho bezprostrednom okolí dostali k moci a vyrabovali vlastnú krajinu.

„Táto autorka nefabuluje ako naši konšpirátori na základe troch slov a troch článkov, ktoré nájdu na internete, ale všetko, čo tam napísala, dokladá niekedy až únavným a dôsledným výpočtom faktov a dôkazov,“ tvrdí komentátor Marián Leško.

Vypočujte si podcast s Mariánom Leškom o knihe Putinovi ľudia. Reč je o zákulisných hrách, ovládnutí Ruska – ekonomicky, mediálne, spoločensky. O manipulatívnych technikách Putina, o čiernych peniazoch, oligarchoch, ale tiež o súčasnej vojne na Ukrajine.

Catherine Beltonová sa ponára hlboko do vnútorných procesov v Kremli a vďaka výpovediam kľúčových aktérov odhaľuje, ako Putin nahradil svojvoľných oligarchov z jeľcinovských čias novou generáciou lojálnych oligarchov, ktorí ovládli ruské hospodárstvo, justíciu a rozšírili vplyv Kremľa do Spojených štátov a do Európy.

Výsledkom je mrazivý pohľad na pomstu KGB – príbeh, ktorý sa začína kolapsom Sovietskeho zväzu, keď celé siete agentov dokázali vyviezť zo štátnych podnikov na Západ miliardy dolárov a s nimi aj svoj vplyv. Putin so spojencami svoje dielo dovŕšili, keď obnovili moc Ruska, zmocnili sa hospodárstva, potlačili nezávislé hlasy a v zahraničí rozpútali tajné operácie.

Putin a jeho ľudia mali na každého kompromitačný materiál – od podnikateľov po štátnych predstaviteľov prijímajúcich úplatky. Bol to spôsob, ako každého držať pod krkom a dať mu na vedomie, že ak vystúpi z radu, môže ísť do väzenia. Ako sa vyjadrili dvaja bývalí kremeľskí predstavitelia, štátna moc sa stala zdrojom výnosného podnikania a predpokladalo sa, že štátni predstavitelia využívajú svoje postavenie na to, aby sa obohatili.

Catherine Beltonová

Spravodajkyňa tlačovej agentúry Reuters. V rokoch 2007 – 2013 pracovala ako korešpondentka britských novín Financial Times a v roku 2016 aj ako právna korešpondentka. Predtým informovala o Rusku v The Moscow Times a Business Week. V roku 2009 ju porotcovia súťaže British Press Awards zaradili do užšej nominácie na ocenenie novinárky roka v oblasti biznisovej žurnalistiky.
Putinovi ľudia vyšli vo vydavateľstve Ikar.

Milan Buno, knižný publicista

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na oblohe budú najvhodnejšie podmienky na pozorovanie Merkúra, patrí medzi najmenej preskúmané telesá
<< predchádzajúci článok
Elon Musk kúpi sociálnu sieť Twitter za približne 44 miliárd USD