Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

26. apríla 2022

Na oblohe budú najvhodnejšie podmienky na pozorovanie Merkúra, patrí medzi najmenej preskúmané telesá


Tagy: Merkúr

Posledné aprílové dni by mali v tomto roku poskytnúť najvhodnejšie podmienky na vyhľadanie a pozorovanie Merkúra na nočnej oblohe. Ako podotkla hovorkyňaZdieľať
gettyimages 1295842121 676x507 26.4.2022  - Posledné aprílové dni by mali v tomto roku poskytnúť najvhodnejšie podmienky na vyhľadanie a pozorovanie Merkúra na nočnej oblohe. Ako podotkla hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Katarína Gáliková, napriek tomu, že Merkúr žiari jasnejšie ako všetky hviezdy s výnimkou Síria, pre zlé pozorovacie podmienky v blízkosti Slnka ho len málokto videl na vlastné oči. Dodala, že sa to nepodarilo ani Mikulášovi Kopernikovi.


Zo Slovenska bude Merkúr pozorovateľný v druhej polovici apríla a prvej dekáde mája večer po západe Slnka. „V piatok 29. apríla 2022 bude Merkúr v najväčšej uhlovej vzdialenosti od Slnka – 20,6 stupňa a bude zapadať až dve hodiny po Slnku. Bude viditeľný voľným okom, bude sa javiť ako jasná hviezda. Pri pohľade cez ďalekohľad bude možné podobne ako pri našom Mesiaci pozorovať fázy Merkúra, keďže pri pohybe vo vnútri dráhy Zeme počas obehu okolo Slnka vidíme rôzne veľkú časť jeho povrchu osvetlenú Slnkom,“ ozrejmil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Gáliková poznamenala, že najmenšia planéta Slnečnej sústavy patrí medzi najmenej preskúmané vesmírne telesá obiehajúce okolo Slnka, aj keď prvé záznamy o Merkúre pochádzajú zo 14. storočia p.n.l. z oblasti Mezopotámie. Dôvodom je, že pozorovanie Merkúra zo Zeme je pre Slnko sťažené. „Pri svojom obehu okolo Slnka vo vnútri dráhy Zeme sa Merkúr nikdy príliš nevzdiali od Slnka,“ vysvetlil astronóm.


Zdroj: Webnoviny.sk - Na oblohe budú najvhodnejšie podmienky na pozorovanie Merkúra, patrí medzi najmenej preskúmané telesá © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy: Merkúr
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Speváčka Barbora Piešová predstavuje novinku Stačí iba veriť
<< predchádzajúci článok
„Putin sa vidí ako obnoviteľ Ruského impéria,“ tvrdí Marián Leško