Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. septembra 2019

A. Danko: SR sa na východe vytvára priestor na rozvíjanie investícií



Na snímke predseda NR SR Andrej Danko počas spoločného rokovania s predsedníčkou hornej komory parlamentu (Senátu) Darigou Nazarbajevovou 23. septembra 2019 v kazašskom Nur-Sultane.



Zdieľať
Na snímke predseda NR SR Andrej Danko počas spoločného rokovania s predsedníčkou hornej komory parlamentu (Senátu) Darigou Nazarbajevovou 23. septembra 2019 v kazašskom Nur-Sultane. Foto: TASR - Jakub Kotian
Nur-Sultan 23. septembra (TASR) – Slovensko je na eurázijských trhoch veľmi dobre vnímané, čo vytvára veľký priestor na rozvíjanie spolupráce a investícií. Počas návštevy Kazachstanu to vyhlásil predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko. Pripomenul, že oblasťou na spoluprácu s Kazachstanom je napríklad zalesňovanie. Šéf parlamentu doplnil, že v utorok má vystúpiť v hlavnom bloku na 4. samite predsedov parlamentov euro-ázijských krajín v Kazachstane.


„Vystúpiť v hlavnom bloku, štvrtý alebo piaty po prezidentovi a hlavných gestoroch tohto podujatia, je česť pre Národnú radu SR. Nie je to o osobe, ale o tom, že nás Slovákov v týchto trhoch veľmi dobre vnímajú a máme veľký priestor na rozvíjanie spolupráce,“ povedal Danko novinárom. „Ak niekto hovorí, že naši podnikatelia sa uplatnia na Západe, hovorím, že asi sme už dosť dlho v EÚ, aby sme si uvedomili, že musíme hľadať svoje trhy, svoje odbytiská. Potenciál v Kazachstane je obrovský,“ doplnil.



Danko pripomenul, že sa mu podarilo iniciovať príchod ďalších európskych lídrov na samit. To mu podľa neho dodáva pozíciu, z ktorej sa dá ťažiť v oblasti rozvíjania investícií, napríklad v zalesňovaní. „Slovensko je historicky štátom, kde boli prvé školy lesníctva. Je tu veľký záujem na systéme zalesňovania, sú tu intenzívne kontakty so štátnymi lesmi. Budem sa snažiť, aby aj s takýmto niečím Slováci prerazili,“ skonštatoval.

„Čo ma naozaj veľmi mrzí, je, že sa niekedy nechápu tie veci, keď hovorím, že poďme, nebojme sa ísť na východ,“ pripomenul šéf slovenského parlamentu s tým, že na samite zisťuje, že problémy, ktoré trápia napríklad Čínu, Indonéziu, Ruskú Federáciu či Kazachstan, sú rovnaké ako naše. „Je to otázka bezpečnosti v digitálnom priestore, zachovanie mieru a spolupráce, vybudovanie Hodvábnej cesty, čo znamená rýchlejší tovar do Európy,“ doplnil.

Danko tiež v pondelok absolvoval oficiálny obed s predsedom dolnej komory kazašského parlamentu (Mažilisu) Nurlanom Nigmatulinom, na ktorom sa predstavili miestni umelci so slovenskými piesňami. „Pripravili nám niekoľko podporných sprievodných podujatí, všade máme dvere otvorené. Potom sa to v týchto zemepisných šírkach oveľa lepšie prenesie do podnikateľských sfér alebo možno do vzdelávania, máme veľké možnosti,“ povedal Danko. Verí, že raz lídri týchto krajín prídu aj do Bratislavy.

Okrem Nigmatulina sa Danko v pondelok stretol aj s predsedníčkou hornej komory kazašského parlamentu (Senátu) Darigou Nazarbajevovou a predsedom vlády Kazachstanu Askarom Maminom.

Heslom utorkového stretnutia predsedov parlamentov euroázijských krajín je "Väčšia Eurázia: Dialóg. Dôvera. Partnerstvo". Účastníci na rokovaniach predstavia svoju víziu a tiež spôsoby, ako trvalo zabezpečiť udržateľný rozvoj euroázijského priestoru. Okrem NR SR bude mať na samite zastúpenie aj ďalších vyše 60 parlamentov, napríklad z Rakúska, Maďarska, Francúzska, Nemecka, Talianska, Kórejskej republiky, Japonska či Ruska.

(osobitná spravodajkyňa TASR Mária Šumichrastová)





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
EK môže podrobne preskúmať ponuku Boeingu firme Embraer
<< predchádzajúci článok
O legálnosti pozastavenia činnosti britského parlamentu rozhodne súd