Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. októbra 2018

A. Kiska: Dôveru v políciu oslabujú kauzyAndrej Kiska, archívna snímka.Zdieľať
Andrej Kiska, archívna snímka. Foto: TASR Adriána Hudecová
Komárno 10. októbra (TASR) - Dôvera v políciu je na Slovensku oslabovaná kauzami, ktoré sa okolo nej vlečú, povedal v stredu v Komárne po medzinárodnom protiteroristickom cvičení Atlas Common Challenge 2.0 prezident SR Andrej Kiska. Hlava štátu vyjadrila ľútosť nad tým, že jednotlivci v polícii, ktorá chráni vyvolených, znehodnocujú prácu svojich kolegov a oslabujú dôveru ľudí v políciu.


"Náš policajný útvar osobitného určenia Lynx Commando v stredu na medzinárodnom cvičení ukázal, že máme v polícii špičkových ľudí, ktorí berú svoju prácu ako poslanie. Poďakoval som sa im aj za zásah proti osobám podozrivým z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Som presvedčený, že v polícii pracujú tisícky vynikajúcich policajtov," píše sa v stanovisku prezidenta, ktoré TASR poskytlo tlačové oddelenie Kancelárie prezidenta SR.

Podľa Kisku veľa otáznikov vyvolávala aj neochota vyšetrovať podozrenie z únosu občana Vietnamu za pomoci štátnych orgánov SR. "Z celej polície musíme vybudovať organizáciu, ktorej budú ľudia dôverovať. Je nesmierne dôležité, aby vedenie polície, ministerstvo, ale aj vláda vyslali jasné signály, že poctiví policajti, vyšetrovatelia aj prokurátori majú voľné ruky v tom, aby si robili svoju prácu. Slovensko tiež potrebuje skutočne nezávislú policajnú inšpekciu a vedenie polície, voči ktorému bude možné vyvodiť zodpovednosť," zdôraznil prezident.

Podľa jeho postoja sú z tohto pohľadu zatiaľ navrhované zmeny v zákone o Policajnom zbore nedostatočné a v prípade odvolávania policajného prezidenta až škodlivé. "Návrh, v ktorom na zvolenie policajného prezidenta stačí väčšina, ale odvolanie vyžaduje dohodu s opozíciou, je len nástrojom na betónovanie svojich ľudí v mocenských pozíciách," tvrdí Kiska.

Cvičenia Atlas Common Challenge 2.0, ktoré zorganizovalo Ministerstvo vnútra SR pod vedením slovenskej protiteroristickej jednotky Lynx Commando, sa zúčastnilo vyše dvoch stoviek príslušníkov špeciálnych jednotiek Rakúska, Česka, Maďarska, Slovinska, Chorvátska a Slovenska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
P. Žiga: Smer-SD predstaví prezidentského kandidáta po komunálkach
<< predchádzajúci článok
Mladý opitý vodič zavinil v Považskej Teplej nehodu

A. Kiska: Dôveru v políciu oslabujú kauzy - diskusné fórum čitateľov