Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. septembra 2021

Advokáti budú sledovať pracovnú skupinu pre obnovu dôvery v právny štát, viacerí sa totiž stretli s nátlakomSlovenská advokátska komora (SAK) bude sledovať prácu a výsledky odbornej pracovnej skupiny, ktorá má za úlohu pripraviť ...Zdieľať
gettyimages 1203173838 676x451 17.9.2021 (Webnoviny.sk) - Slovenská advokátska komora (SAK) bude sledovať prácu a výsledky odbornej pracovnej skupiny, ktorá má za úlohu pripraviť návrhy zmien pre zlepšenie fungovania súdov, polície a prokuratúry.


V prípade, ak budú zástupcovia SAK pozvaní do tejto pracovnej skupiny, radi sa zúčastnia práce v nej a zapoja sa do debaty a tvorby nových predpisov. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa advokátskej komory Alexandra Donevová.

Nezákonné donútenie je bežnou praxou


V tomto kontexte komora advokátov pripomenula prieskum medzi 71 advokátmi zaoberajúcimi sa trestným právom, ktorý uskutočnila SAK v jarných mesiacoch tohto roku. Predmetom prieskumu boli ich skúsenosti týkajúce sa zákonnosti postupov orgánov činných v trestnom konaní, teda polície a prokuratúry.

Až 72 percent opýtaných obhajcov uviedlo, že nezákonné donútenie je bežnou praxou orgánov činných v trestnom konaní. Len 28 percent sa vyjadrilo, že sa s praktikami nezákonného donútenia nestretli.

Nezákonné donútenie ako modus operandi označilo najviac respondentov v prípade odboru Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bratislava a odboru NAKA Západ. Na prieskume sa zúčastnilo 22 obhajcov z Bratislavského kraja.

Advokáti sa stretli aj s nátlakom


V prípade každého z pracovísk NAKA minimálne 60 percent odpovedí potvrdilo občasný, častý alebo bežný výskyt nezákonného donútenia v praxi. Samostatne bola uvedená v podotázke kriminálna polícia, v prípade ktorej až 88,2 percenta odpovedí potvrdilo občasný, častý alebo bežný výskyt nezákonného donútenia v praxi.

Celkovo 59 percent advokátov sa stretlo aj s tým, že ich klientovi bolo prisľúbené vylúčenie jeho veci na samostatné konanie a zároveň určité výhody, ak poskytne výpoveď, ktorá bude usvedčujúcim dôkazom proti spoluobvinenej osobe. Advokáti sa stretli aj s nátlakom, aby ukončili obhajobu klienta alebo s nátlakom na klienta, aby ukončil spoluprácu s advokátom.

Nedostali žiadnu odpoveď


Výsledky prieskumu SAK v máji 2021 predložili ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej, generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi, ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi a policajnému prezidentovi Petrovi Kovaříkovi.

„Aj napriek prísľubu, že sa vecou budú príslušné orgány zaoberať, sme k dnešnému dňu nedostali žiadnu odpoveď. Výsledky prieskumu preto zverejňujeme a poskytneme ich aj pracovnej skupine zriadenej vládou,“ dodala SAK.


Zdroj: Webnoviny.sk - Advokáti budú sledovať pracovnú skupinu pre obnovu dôvery v právny štát, viacerí sa totiž stretli s nátlakom © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Meteorológovia varujú sever Slovenska pred povodňami, výstraha prvého stupňa platí pre viaceré okresy
<< predchádzajúci článok
Plánujete pobyt v kúpeľoch? ZP Union má pre vás nachystané zľavy

Advokáti budú sledovať pracovnú skupinu pre obnovu dôvery v právny štát, viacerí sa totiž stretli s nátlakom - diskusné fórum čitateľov