Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. júna 2011

AFGANISTAN: Taliban vedie rokovania s USA, tvrdí prezidentSpojené štáty vedú rokovania s militantným hnutím Taliban. V sobotu to povedal afganský prezident Hámid Karzaj.Jeho slová sa považujú za prvé oficiálne potvrdenie takýchto kontaktov. ...Zdieľať
taliban zbrane Foto: SITA/APKÁBUL 18. júna (WEBNOVINY) - Spojené štáty vedú rokovania s militantným hnutím Taliban. V sobotu to povedal afganský prezident Hámid Karzaj.Jeho slová sa považujú za prvé oficiálne potvrdenie takýchto kontaktov. "Rokovania s Talibanom sa začali, pokračujú dobre," uviedol Karzaj v Kábule. "Aj zahraničné sily, najmä Spojené štáty, s nimi rokujú," dodal.


Vojna v Afganistane pokračuje už desiaty rok a stále viac silnejú hlasy volajúce po politickom vyriešení konfliktu. Americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová už skôr v tomto roku vyzvala Taliban, aby sa dištancoval od al-Kájdy, odmietol násilie a prijal ústavu, aby bolo hnutie možné začleniť do spoločnosti.

Tieto snahy podporila v piatok aj Bezpečnostná rada OSN, ktorá oddelila sankcie uvalené na Taliban od sankcií zameraných proti al-Kájde. Podľa vlastných údajov týmto krokom chcela povzbudiť hnutie, ktoré má inú agendu ako teroristická sieť, k zmiereniu. To je však zatiaľ napriek údajným rokovaniam nedohľadne.

Pri najnovšom útoku militantov z Talibanu na policajnú stanicu v Kábule zahynulo v sobotu najmenej deväť ľudí a 12 ďalších utrpelo zranenia. Medzi obeťami sú traja policajti, päť civilistov a jeden predstaviteľ tajných služieb. Taliban vedie krvavé povstanie proti vláde v Kábule od roku 2001, keď ho o moc pripravila Američanmi vedená invázia. Medzinárodné sily by mali začať krajinu postupne opúšťať v júli.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Marocký kráľ z obavy pred nepokojmi oznámil konanie referend
<< predchádzajúci článok
Dekontamináciu vody vo Fukušime pre radiáciu zastavili

AFGANISTAN: Taliban vedie rokovania s USA, tvrdí prezident - diskusné fórum čitateľov