Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. júna 2011

Marocký kráľ z obavy pred nepokojmi oznámil konanie referendMaročania budú 1. júla hlasovať v referende o zmene ústavy. V piatok to oznámil kráľ Muhammad VI., ktorý je podľa vlastných slov pripravený odovzdať časť svojich kompetencií ...Zdieľať
maroko Bez popisuFoto: SITA/APRABAT 18. júla (WEBNOVINY) - Maročania budú 1. júla hlasovať v referende o zmene ústavy. V piatok to oznámil kráľ Muhammad VI., ktorý je podľa vlastných slov pripravený odovzdať časť svojich kompetencií vláde a parlamentu. Na základe návrhu novej ústavy však bude naďalej zohrávať kľúčovú rolu v oblasti bezpečnosti, armády a náboženstva.


Reforma ústavy má okrem iného posilniť právomoci premiéra, regiónov, zabezpečiť pluralizmus, osobné slobody či nezávislosť justície. Zmeny sú podľa kráľa "zhodné s piliermi konštitučnej monarchie".

Z obáv pred šíriacimi sa prodemokratickými protestmi v Afrike a na Blízkom východe ohlásil marocký kráľ v marci uskutočnenie rozsiahlych reforiem. Maroko doteraz súčasné nepokoje v arabskom svete výraznejšie nezasiahli, napriek tomu 20. februára zahynuli pri násilnostiach v krajine piati ľudia. Hlavným terčom protestov bol parlament, ktorý podľa mnohých dostatočne nepočúva hlas ľudu. Absolútnou mocou v krajine pritom disponuje práve 47-ročný kráľ.


Británia vyzvala občanov, aby okamžite opustili Sýriu

Britské ministerstvo zahraničia vyzvalo občanov Veľkej Británie, aby okamžite opustili Sýriu. Ako uvádza stanovisko zverejnené na webovej stránke britského veľvyslanectva v Sýrii, Briti majú odísť teraz "prostredníctvom komerčných dopravných prostriedkov, kým tie ešte fungujú". Tí, ktorí sa rozhodnú ostať, si musia byť vedomí, že britská ambasáda v Damasku nebude schopná poskytovať normálne konzulárne služby, pokiaľ sa situácia v krajine ešte zhorší.

V sobotu sýrska armáda za pomoci tankov obsadila ďalšie mesto Bdama ležiace asi 20 kilometrov od tureckých hraníc. Boje v oblasti prinútili za posledné týždne tisíce ľudí hľadať útočisko v Turecku. Pri prodemokratických protestoch, ktoré v Sýrii vypukli pred troma mesiacmi, zahynulo už viac než 1 400

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
OBRAZOM: Avon pochod Bratislavou
<< predchádzajúci článok
AFGANISTAN: Taliban vedie rokovania s USA, tvrdí prezident