Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. júna 2022

Ak má koalícia 90 hlasov, nech zruší alebo zmení paragraf 363, skonštatoval ŽilinkaKeď má vládna koalícia k dispozícii 90 hlasov v parlamente, môže zrušiť alebo zmeniť paragraf 363 Trestného poriadku. Koaliční poslanci „pália ...Zdieľať
bp_8062 676x483 28.6.2022 (Webnoviny.sk) - Keď má vládna koalícia k dispozícii 90 hlasov v parlamente, môže zrušiť alebo zmeniť paragraf 363 Trestného poriadku.

Koaliční poslanci „pália od boku"


Na utorňajšom zasadnutí Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR to skonštatoval generálny prokurátor Maroš Žilinka. Doplnil, že taký krok bude rešpektovať, stal by sa však podľa vlastných slov len štatistom.

Žilinka v súvislosti s otázkami koaličných poslancov o oprávnenosti niektorých jeho rozhodnutí zároveň konštatoval, že neustále „pália od boku".

Kolektívny mozog a rozum


Generálny prokurátor takisto pripomenul, že rozhodnutia podpísané ním alebo v jeho mene sú výsledkom kolektívnej práce.

„Panuje taký možno veľmi skreslený názor, že generálny prokurátor, to je nejaký Maroš Žilinka. Samozrejme, som, a nesiem zodpovednosť. Ale v podstate všetky tie rozhodnutia, to je takzvaný kolektívny mozog, kolektívny rozum," vysvetli Žilinka.

Generálny prokurátor takisto pripomenul, že prokuratúra je hierarchický orgán, v rámci ktorého je záväzný právny názor nadriadeného prokurátora. Je teda oprávnený, napríklad, zrušiť obvinenie, ktoré podriadený prokurátor považoval za zákonné. „Práve o tom je tá inštančnosť, jednotnosť, hierarchickosť prokuratúry," dodal Žilinka.

Paragraf 363 Trestného poriadku umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie policajta alebo prokurátora v prípravnom konaní, ak zistí nezákonný postup.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ak má koalícia 90 hlasov, nech zruší alebo zmení paragraf 363, skonštatoval Žilinka © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusko podľa prezidenta Macrona nemôže a nemalo by vyhrať vojnu na Ukrajine
<< predchádzajúci článok
Situácia v koalícii je podľa Matoviča vážna. Nedá sa takto ďalej fungovať, tvrdí