Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. augusta 2019

AKTIVISTI: Dunaj je vhodný na kúpanie, znečisťujú ho však pesticídy



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Bratislava 29. augusta (TASR) - Voda v Dunaji je podľa analýzy občianskeho združenia (OZ) Za našu vodu vhodná na kúpanie, a to na hornom aj dolnom toku. Aktivistov však znepokojuje pesticíd príbuzný glyfosátu, ktorého množstvo od Bratislavy po Komárno stúpne takmer o tretinu. To podľa nich dokazuje nadmerné používanie agrochémie, ktoré môže ohroziť pitnú vodu na Žitnom ostrove. Výsledok preto pošlú Ministerstvu životného prostredia (MŽP) SR.


"Dunaj je hlavnou zásobárňou pre Žitný ostrov, z ktorého pochádza naša pitná voda," argumentuje podpredseda OZ Za našu vodu Tibor Tóth. Pripomína tiež medializovaný prípad páru z USA, ktorý žaloval spoločnosť Bayer za to, že mu herbicíd Roundup s obsahom glyfosátu spôsobil rakovinu lymfatického systému. Bayer škodlivosť herbicídu odmieta, kalifornskú porotu však nepresvedčil a tá rozhodla, že firma musí zaplatiť manželskému páru odškodné. Rakúsko tiež nedávno schválilo zákon, ktorým používanie glyfosátu zakazuje.

Envirorezort tvrdí, že Lex Žitný ostrov zabezpečuje ochranu chránených vodohospodárskych oblastí a každý, kto zistí ohrozenie povrchových alebo podzemných vôd, by to mal ohlásiť Slovenskej inšpekcii životného prostredia. Kontrola dodržiavania ustanovení pri narábaní s agrochémiou je zas podľa MŽP v kompetencii Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSUP), ktorý spadá pod agrorezort.

Množstvo pesticídu glyfosát a jeho metabolitu AMPA v pitnej vode tiež pravidelne kontroluje Bratislavská vodárenská spoločnosť. V roku 2018 takto analyzovala 437 vzoriek. V žiadnej z nich nebola prekročená povolená hodnota týchto látok.

Aktivisti odobrali vzorky vody v Bratislave pri Pečnianskom lese a v Komárne. Nenašli v nich nadlimitné hodnoty ťažkých kovov, ropných látok ani chlórovaných uhľovodíkov, ktoré sú často prítomné v znečistených riekach. V poriadku je podľa nich aj z bakteriálneho hľadiska.

Glyfosát uviedla na trh ako herbicíd firma Monsanto - dcérska spoločnosť farmaceutickej spoločnosti Bayer. Je to najpoužívanejší prostriedok proti burine v Európskej únii a na svete - s jeho používaním sú však spájané obavy, že môže byť nebezpečný pre zdravie ľudí. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny označuje túto látku za pravdepodobne karcinogénnu. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a Európska chemická agentúra (ECHA), o ktorých posudky sa opiera Európska komisia, však považujú glyfosát za neškodný.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na oslavy 75. výročia SNP prišli do B. Bystrice tisícky návštevníkov
<< predchádzajúci článok
OBRAZOM: Takto vyzerali fašistami vypálené obce. Aké sú dnes?