Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. mája 2011

Al-Kájda potvrdila smrť Usámu bin Ládina. Sľubuje pomstuExtrémistická sieť al-Kájda v jednej z internetových diskusií v piatok potvrdila smrť svojho vodcu Usámu bin Ládina a pohrozila pomstou. Informovala ...Zdieľať
ajman al zawahiri bin ladin Usáma bin Ládin a Ajmán al-Zawáhirí.Foto: SITA/APKÁHIRA/DUBAJ 6. mája (WEBNOVINY) - Extrémistická sieť al-Kájda v jednej z internetových diskusií v piatok potvrdila smrť svojho vodcu Usámu bin Ládina a pohrozila pomstou. Informovala o tom americká organizácia SITE, ktorá sa zaoberá monitorovaním takzvaných džihádistických médií. Al-Kájda podľa nej zároveň oznámila, že čoskoro zverejní bin Ládinovu audionahrávku, ktorá vznikla len týždeň predtým, ako ho v Pakistane zabili americkí vojaci.


"My v organizácii al-Kájda sľubujeme všemohúcemu bohu... že budeme pokračovať v ceste džihádu, ceste, ktorou išli naši vodcovia a predovšetkým šejk Usáma," citovala SITE vyhlásenie zverejnené na internete. "Zdôrazňujeme tiež, že krv mudžáhida šejka Usámu bin Ládina, nech sa boh nad ním zmiluje, má pre nás väčšiu váhu a je nám a každému moslimovi vzácnejšia, ako keby bola preliata nadarmo." Al-Kájda vyzýva Pakistancov, aby "povstali a vzbúrili sa a očistili sa tak od hanby, ktorú im spôsobila skupina zradcov a zlodejov, čo predali všetko nepriateľom".

V pakistanskom meste Abbottabád, kde Američania v pondelok zabili bin Ládina, v piatok protestovala asi tisícka miestnych mužov, ktorí podpaľovali pneumatiky, blokovali cestu a vykrikovali protiamerické heslá. Regionálny líder najsilnejšej náboženskej strany Džamáat-i-Islámí pritom slovne zaútočil na šéfa pakistanskej armády Ašfáka Kajáního, ktorý podľa neho zanedbal svoje povinnosti a útok Američanov "prespal". Stovky ľudí demonštrovali aj v juhozápadnom meste Kvéta, kde účastníci takisto oslavovali bin Ládina a vyzývali na svätú vojnu.

Americká i pakistanská vláda vyhlasujú, že operácia proti bin Ládinovi sa uskutočnila bez vedomia Islamabadu. Kabinet premiéra Júsafa Razáu Gíláního pritom väčšina Pakistancov považuje za posluhovačov Washingtonu. K rozšírenému antiamerikanizmu prispievajú aj pokračujúce útoky amerických bezpilotných lietadiel na území Pakistanu, kde sa údajne ukrývajú velitelia al-Kájdy a Talibanu.

Tristo islamistov protestovalo proti zabitiu bin Ládina

Okolo 300 islamistov sa zhromaždilo v piatok v egyptskej Káhire, aby tu vyjadrili svoj hnev nad zabitím šéfa al-Kájdy Usámu bin Ládina v Pakistane. Na demonštrantov dohliadala asi stovka policajtov. "(Americký prezident Barack) Obama je terorista, nie Usáma" a "Obama, Usámova krv nebola preliata zbytočne", skandovali extrémisti a niesli obrázky svojho vodcu, ktorého označili za "symbol džihádu". Jeden z demonštrantov sa vyjadril, že "bin Ládinova smrť neovplyvní al-Kájdu o nič viac, ako smrť proroka (Mohameda) islam". Podobné akcie sa už konali aj v Pakistane.

Extrémistická sieť al-Kájda v jednej z internetových diskusií v piatok potvrdila smrť svojho vodcu a pohrozila pomstou. Informovala o tom americká organizácia SITE, ktorá sa zaoberá monitorovaním takzvaných džihádistických médií. Al-Kájda podľa nej zároveň oznámila, že čoskoro zverejní bin Ládinovu audionahrávku, ktorá vznikla len týždeň predtým, ako ho v Pakistane zastrelili americkí vojaci. Najhľadanejšieho teroristu planéty zabilo americké elitné komando v nedeľu počas útoku v Abbotabáde, meste vzdialenom asi 60 kilometrov na sever od pakistanskej metropoly Islamabad.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Operácia proti bin Ládinovi krok za krokom (6. 5. 2011)
 Bin Ládin žil v pakistanskom Abbottabáde šesť rokov (3. 5. 2011)
 Bin Ládin mal bosniansky pas, navštívil aj Európu (3. 5. 2011)
 OBAMA: Usáma bin Ládin je mŕtvy (2. 5. 2011)
 Reakcie sveta na smrť bin Ládina (2. 5. 2011)
 Video: Fotka mŕtveho bin Ládina je potvrdeným podvrhom (2. 5. 2011)nasledujúci článok >>
Austrálčan sexom pomáhal ženám od kliatby, dostal 15 rokov
<< predchádzajúci článok
V ostravskej zoo uhynulo sloníča