Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. septembra 2019

Albrightová v prejave vo Fultone: Zdá sa, že demokracia je na ústupeMadeleine Albrightová, archívna snímka.Zdieľať
Madeleine Albrightová, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Fulton 20. septembra (TASR) - Zdá sa, že demokracia je celosvetovo na ústupe, vyhlásila vo štvrtok bývalá americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová.


Osemdesiatdvaročná exministerka, ktorá slúžila v administratíve prezidenta Billa Clintona, vystúpila s prejavom na Westminsterskej univerzite vo Fultone v štáte Missouri. Práve na pôde tejto univerzity mal Winston Churchill v roku 1946 známy prejav, v ktorom hovoril o vzniku železnej opony.

Podľa Albrightovej by Spojené štáty mali spolupracovať s celým svetom a nemali by sa izolovať. Uviedla, že americký prezident Donald Trump prispieva k demontáži svetového poriadku, ktorý akceptovali prezidenti z oboch hlavných amerických politických strán od konca druhej svetovej vojny.

Albrightová podľa agentúry AP konštatovala, že súčasná americká zahraničná politika pripomína tú, ktorú rezort diplomacie presadzoval po prvej svetovej vojne, keď mnohí "akceptovali protekcionizmus, zľahčovali vzostup fašizmu, bránili pomoci obetiam útlaku a v konečnom dôsledku ohrozili bezpečnosť nášho sveta".


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dav štrajkujúcich za klímu zaplnil Námestie slobody
<< predchádzajúci článok
Envirorezort:Mimovládky môžu požiadať o podporu vzdelávacích projektov

Albrightová v prejave vo Fultone: Zdá sa, že demokracia je na ústupe - diskusné fórum čitateľov