Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. apríla 2011

Americké námorníctvo vyskúšalo laserovú zbraň na moriVysokoenergetický laser (HEL), z ktorého vystrelili z americkej bojovej lode plaviacej sa vo vodách neďaleko brehov štátu Kalifornie, zapálil motory neďalekého člna. Celý ...+VIDEOZdieľať
oslava namornikov v juznej korei Foto: AP Photo/Lee Jin-manBRATISLAVA 12. apríla (WEBNOVINY) - Vysokoenergetický laser (HEL), z ktorého vystrelili z americkej bojovej lode plaviacej sa vo vodách neďaleko brehov štátu Kalifornie, zapálil motory neďalekého člna. Celý pokus zachytáva video, ktoré zverejnil úrad US Office of Naval Research. Námorníctvo Spojených štátov použilo laserovú zbraň na streľbu z paluby lode po prvý raz. Podobné systémy predtým americkí vedci testovali iba na súši a vlhké ovzdušie pri mori predstavovalo pre nich mimoriadnu výzvu, keďže oslabuje silu lúču. Námorníctvo uviedlo, že laserové zbrane umiestnené na lodiach by mohli v budúcnosti slúžiť na ochranu plavidiel pred útokmi z


Ozbrojené sily Spojených štátov experimentujú s laserovými zbraňami od 70. rokov minulého storočia. Prvé systémy využívali lasery s chemickým základom, pri čom často vznikali nebezpečné odpadové plyny. Vedci nedávno vyvinuli lasery pevného skupenstva, ktoré kombinujú množstvo pevných generátorov lúča, podobne ako v prípade LED svietidiel. Až dodnes sa vývoj HEL-u zameriaval na zostreľovanie rakiet a útoky na pozemné ciele. Ako uviedol Peter Morrison z Office of Naval Research, posledné kolo testov preukázalo jeho širšiu použiteľnosť.
"Tento test predstavuje významný referenčný bod, keďže sa posúvame k umiestneniu smerovanej energie na vojnové lode. Stále je potrebné vykonať veľa práce, aby sme si boli istí, že je to bezpečné a účinné," povedal. Aj keď využitie takýchto zbraňových systémov bude pre vojenské plavidlá pravdepodobne zakázané, o laserovú technológiu už vyjadrili záujem prepravné spoločnosti.

Zbraň, ktorá využíva laserové svetlo na oslepenie pirátov, predstavila spoločnosť BAE Systems v roku 2010. Táto technológia sa stále nedostala do predaja, keďže aj naďalej prechádza testovaním.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Tadžikistane bude rozvod cez SMS-ku trestný
<< predchádzajúci článok
Slovenskí pedagógovia navštívia Afganistan

Americké námorníctvo vyskúšalo laserovú zbraň na mori - diskusné fórum čitateľov