Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. decembra 2006

Amnesty International odsúdila líbyjský rozsudok



Líbyjský súd na obnovenom procese v utorok potvrdil trest smrti pre päť bulharských zdravotných sestier a palestínskeho lekára obžalovaných z úmyselného nakazenia viac ako 400 detí vírusom ...



Zdieľať

BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) - Líbyjský súd na obnovenom procese v utorok potvrdil trest smrti pre päť bulharských zdravotných sestier a palestínskeho lekára obžalovaných z úmyselného nakazenia viac ako 400 detí vírusom HIV. Odsúdení majú právo odvolať sa na Najvyšší súd. Verdikt súdu v Tripolise prečítal predsedajúci sudca Mahmúd Havíssa. Šestica obžalovaných, ktorá je väznená takmer sedem rokov, bola odsúdená na smrť už v predošlom procese, ale líbyjskí sudcovia im po medzinárodných protestoch umožnili nový proces.

Medzinárodné spoločenstvo vrátane Bulharska, ktorého sa prípad bezprostredne týka, okamžite verdikt odsúdilo. Európa a Spojené štáty žiadajú prepustenie zdravotníkov a naznačujú, že vzťahy s Líbyou budú poznačené utorkovým rozsudkom. Európsky komisár pre spravodlivosť, slobodu a bezpečnosť Franco Frattini otrasený potvrdením rozsudku vyzval krajinu, aby svoje rozhodnutie zmenila. "Je to veľké sklamanie," povedal pred Európskym parlamentom. Frattini zároveň vyjadril hlboké presvedčenie, že líbyjskí predstavitelia svoje rozhodnutie, ktoré označil za "prekážku spolupráce s Európskou úniou", prehodnotia.

"Kategoricky a rozhodne odmietame potvrdenie rozsudkov smrti a vyslovujeme najhlbšie presvedčenie, že takéto rozsudky nemôžu a nesmú byť vykonané," povedal predseda bulharského parlamentu Georgy Pirinski.

Rodiny piatich bulharských zdravotných sestier v reakcii na rozsudok uviedli, že strácajú nádej na ich záchranu a vyzvali politikov, aby zasiahli. "Líbyjčania sú vrahovia. Aké majú právo zadržiavať týchto nevinných ľudí osem rokov a ešte aj žiadať krvavé peniaze?" povedala matka jednej zo sestier. "Teraz je na politikoch a hlavne na Líbyjčanoch, aby našli spôsob, ako ich z toho dostať," dodala. Ďalší príbuzný je toho názoru, že kým nebudú peniaze (požadované príbuznými infikovaných detí) vyplatené líbyjským rodinám, bulharské zdravotníčky nebudú prepustené. "Ani neviem, či mi ešte zostala nejaká nádej, keď vidím, ako kruto sa súd zachoval, keď odsúdil nevinných ľudí na smrť a verdikt potvrdil, povedala dcéra ďalšej zdravotnej sestry.

Päť bulharských zdravotných sestier a palestínsky lekár neboli súdení spravodlivo. Vyhlásil to jeden z ich advokátov. "Tento proces nebol ani nestranný, ani spravodlivý a žiadne dôkazy, ktoré hovorili, že zdravotné sestry sú nevinné, neboli vzaté do úvahy," povedal novinárom v Paríži francúzsky advokát Emmanuel Altit, ktorý pracoval pre tím obhajcov. "Toto nie je porážka advokátov, ale porážka líbyjského súdnictva," povedal. Altit sa domnieva, že líbyjské úrady si zvolili trest smrti, aby ukázali, že sú "rozhodní", ale medzinárodná verejná mienka je proti nim.

Organizácia Amnesty International (AI) tiež ostro odsúdila utorňajšie rozhodnutie líbyjského súdu. Londýnska organizácia pre ľudské práva zároveň vyzvala líbyjské oficiálne miesta, aby okamžite deklarovali, že popravy nikdy nedopustia. Šiestich odsúdených majú popraviť obesením alebo zastrelením. "Odmietame tieto rozsudky a žiadame líbyjských predstaviteľov, aby okamžite vyhlásili, že ich nikdy neuskutočnia," uviedol riaditeľ programu AI pre Blízky východ a severnú Afriku Malcolm Smart. "Poprava je mimoriadne krutý, neľudský a degradujúci trest a v tomto prípade bol udelený po hrubo nespravodlivom súde."

Britská prestížna Oxfordská univerzita uviedla, že rozsudok je v rozpore so závermi, ktoré získal jej tím v spolupráci s viacerými európskymi univerzitami. V správe uviedli, že podtypom HIV boli pacienti infikovaní dlho pred marcom 1998, keď sa podľa žaloby zločin začal. Ako povedal jeden zo spoluautorov správy Oliver Pybus, platnosť metód a výsledky potvrdili špičkoví medzinárodní experti z tejto oblasti. Dodal, že všetky údaje sú voľne prístupné na internete.

Líbyjčania však rozhodne podporili trest smrti. Približne 50 príbuzných nakazených detí v utorok ráno stálo pred budovou súdu s veľkými fotografiami svojich detí a transparentmi s nápismi "Smrť vrahom detí!" "HIV vyrobený v Bulharsku!". Keď líbyjský Najvyšší súd v decembri 2005 nariadil obnovu procesu, príbuzní nakazených detí a ich priatelia v meste Benghází, kde boli deti infikované, vyšli protestovať do ulíc. Líbyjská štátna televízia na svojej internetovej stránke tvrdí, že bulharské zdravotné sestry a palestínsky lekár spáchali veľký zločin. Dôkazy ukazujú, že do zločinu boli zapojené bulharské zdravotné sestry, tvrdí líbyjská štátna televízia. Televízia pripomenula správu niekoľkých európskych odborníkov, ktorí prípad študovali v roku 1999 a zistili, že niektoré deti mali v jednom kubickom centimetri krvi až milión častíc vírusu (viriónov) HIV. Takýto vysoký obsah podľa líbyjskej televízie znamená, že deti boli úmyselne injekčne infikované.

Bulharsko tvrdí, že deti boli nakazené pre nedostatočnú hygienu v líbyjskej nemocnici. Proces so šesticou zahraničných zdravotníkov sa stal neuralgickým bodom v snahe líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího o obnovu vzťahov so západnými krajinami.

SITA/AFP/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nový primátor Nitry Jozef Dvonč zložil sľub
<< predchádzajúci článok
Minister Kaliňák chce, aby funkcionári rotovali