Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. júla 2018

Analýza: Letná makroekonomika bude v znamení väčšieho rizika



Trhy bude v nadchádzajúcich mesiacoch ovplyvňovať najmä spomaľujúci sa ekonomický rast, nedostatok likvidity a návrat inflácie. Myslí si to makrostratég Saxo Bank ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 24. júla (TASR) – Trhy bude v nadchádzajúcich mesiacoch ovplyvňovať najmä spomaľujúci sa ekonomický rast, nedostatok likvidity a návrat inflácie. Myslí si to makrostratég Saxo Bank Christopher Dembik.


Interný model Saxo Bank merajúci globálny úverový impulz v 18 krajinách, ktoré spolu tvoria 69,4 % globálneho hrubého domáceho produktu (HDP), hovorí o zmenšení likvidity na trhu. Podľa spoločnosti Fidelity bude zníženie likvidity centrálnej banky hlavnou témou tretieho štvrťroku 2018. "Našou hlavnou obavou je obmedzovanie likvidity zo strany Európskej centrálnej banky. Všetky aktíva doteraz profitovali z kvantitatívneho uvoľňovania a účinky obratu v politike sa dajú len ťažko predvídať," pripomína Fidelity.

Koniec obdobia celosvetovo synchronizovaného ekonomického rastu naznačujú podľa analytika Saxo Bank aj neformálne signály. Jedným z nich je Južná Kórea, ktorá je považovaná za spoľahlivý indikátor medzinárodného obchodu. "Priemyselná produkcia v tejto krajine koreluje s globálnou priemyselnou produkciou (bez zohľadnenia USA). A vidíme, že už je jeden celý rok v negatívnom pásme," priblížil Dembik, podľa ktorého to potvrdzuje, že bez zohľadnenia amerického protekcionizmu je medzinárodný obchod v útlme.

V krátkom a strednodobom horizonte podľa neho existuje viacero faktorov, ktoré najmä v Spojených štátoch amerických ženú infláciu nahor. Vyššiu infláciu podľa Fidelity prinesú obchodné vojny, politické riziko a vyššie ceny ropy. "Z dlhodobého hľadiska sme aj naďalej presvedčení, že sme vďaka štrukturálnym faktorom ako demografia vstúpili do sveta nízkej inflácie," ozrejmil Dembik dlhodobejší výhľad.

Scenár otvorenej obchodnej vojny prísť nemusí, myslí si Dembik, spor medzi USA a Čínou však vytláča investorov z trhov, na ktorých preto v súčasnosti chýba likvidita a integrita. "Už od roku 2007 je užitočným indikátorom stresu v globálnej ekonomike fluktuácia ázijským mien. Tie už pre obchodnú vojnu v druhom kvartáli voči americkému doláru klesli o 3,6 %," zdôraznil s tým, že to, čo sa deje na ázijských trhoch, sa pravdepodobne bude diať aj na trhoch rozvinutých.

Nízka likvidita amerického dolára podľa analytika predznamenáva, že cena peňazí bude rásť. Týka sa to najmä rozvíjajúcich sa trhov. "Nižšia likvidita je spúšťačom oslabenia rozvíjajúcich sa trhov a silným signálom konca globálneho úverového cyklu," objasňuje Dembik. Čína sa však snaží vrátiť úverový impulz späť do pozitívneho teritória, aby povzbudila domácu aj svetovú ekonomiku, dodáva analytik.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Žiaci aj bývalí študenti ďakujú učiteľom a mentorom z celého Slovenska za ich obetavosť
<< predchádzajúci článok
H. Mass: Európa nebude v obchodnom spore ustupovať hrozbám z USA