Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. februára 2018

Analýza: Olympiáda má pre krajinu minimálny ekonomický prínos



Na snímke vlajky 92 krajín vejú počas slávnostného otvorenia olympijskej dediny v Kangnungu, 237 km východne od Soulu 1.februára 2018.



Zdieľať
Na snímke vlajky 92 krajín vejú počas slávnostného otvorenia olympijskej dediny v Kangnungu, 237 km východne od Soulu 1.februára 2018. Foto: TASR/Yonhap
Bratislava 7. februára (TASR) – Náklady na olympijské hry sa vždy predražia, krajina sa zadlžuje a zvýšené ceny tovarov a služieb sa mnohokrát nevrátia na pôvodnú úroveň. Toto sú niektoré z argumentov proti organizovaniu olympiády, na ktoré upozornila investičná spoločnosť Across Private Investments.


Výdavky na olympiádu v Pjongčangu, ktorá sa začína v piatok (9. 2.), mali na začiatku predstavovať sumu na úrovni sedem až osem miliárd dolárov. V súčasnosti sa podľa spoločnosti Across odhadujú výdavky v hodnote 12,4 miliardy dolárov.

Náklady na olympijské hry sa aj v minulosti vždy výrazne zvyšovali, tvrdí Maroš Ďurik, generálny riaditeľ spoločnosti, pričom veľkým problémom sú aj nevyužité športoviská. "V prípade Pjongčangu štadión, ktorý sa kvôli hrám vybudoval a má kapacitu 35-tisíc miest, bude po olympiáde zbúraný. Na jeho mieste vznikne múzeum a plocha pre voľnočasové aktivity," priblížil Ďurik.

Krajiny majú pri organizovaní tohto podujatia záujem najmä o zvýšenie cestovného ruchu. Tento cieľ sa podľa spoločnosti podarilo naplniť najviac Barcelone a Sydney. Opačným prípadom boli Atény, ktorým olympiáda priniesla ekonomické problémy. "Vo výsledku sa rozpočet na olympiádu viac než zdvojnásobil a presiahol sumu 15 miliárd dolárov. To predstavovalo až 7 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny. Navyše, Atény už pred olympiádou boli vyspelou turistickou destináciou, takže v tomto smere nepotrebovali zlepšovať svoj imidž," pripomenul Ďurik.

Olympijské hry sprevádzajú viaceré ďalšie problémy, ktoré by mohli byť argumentom proti ich organizovaniu. V mnohých krajinách je podľa spoločnosti Across vážnym problémom nezamestnanosť, ktorá sa vyrieši len krátkodobo počas olympiády v hoteloch či reštauráciách na športoviskách.

Na základe viacerých štúdií navyše dochádza v 100 % prípadoch k prekročeniu nákladov pri príprave hier, čo neplatí pre iný druh porovnateľných megaprojektov. Tie podľa ekonómov zvyčajne predpokladané náklady buď dodržia, alebo v porovnaní s olympiádou prekročia len mierne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Video: Prievidza opäť finančne podporí projekty obyvateľov
<< predchádzajúci článok
Nórsky ropný koncern Statoil sa vo 4. kvartáli vrátil k zisku