Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. augusta 2018

AP: Hamas a Izrael v noci na piatok nepodnikli žiadne útokyIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Jeruzalem 10. augusta (TASR) - Militantné palestínske hnutia Hamas v noci na piatok nepodniklo ani jeden raketový útok a Izrael neuskutočnil žiadne nálety na pozície islamistov v Gaze. Informovala o tom v piatok izraelská armáda.


Agentúra AP konštatovala, že obe strany konfliktu dodržiavajú prímerie, ktorým sa skončili dva dni intenzívnych raketových útokov Hamasu a odvetných náletov izraelského letectva. Rokovania o zastavení paľby sprostredkúval Egypt.

Kým izraelská vláda dosiahnutie prímeria doteraz nepotvrdila, Hamasu blízka televízia al-Aksá v noci na piatok informovala, že k dohode došlo na základe prísľubu "obojstranného pokoja zbraní", pričom ju sprostredkoval Egypt i bližšie nespresnené krajiny v tejto oblasti.

Popredný predstaviteľ Hamasu, ktorý si neželal byť menovaný, uviedol, že dohoda má začať platiť už od polnoci - v noci na piatok. Dodal, že toto prímerie predstavuje len ukončenie poslednej vlny násilia medzi Izraelom a Hamasom, pri ktorej militanti z Gazy vypálili na Izrael asi 200 rakiet. Izrael odpovedal zhruba rovnakým počtom odvetným náletov, napísala agentúra AP.

Egypt sa podľa svojich slov bude naďalej usilovať o sprostredkovanie dlhodobého prímeria. V súvislosti s tým požaduje Hamas zrušenie izraelsko-egyptskej blokády uvalenej na pásmo Gazy.

Izrael a Hamas sa v posledných týždňoch ocitli na pokraji vážneho konfliktu. tejto situácii predchádzali štyri mesiace násilností na hraniciach Gazy, do ktorých prerástli protesty Palestínčanov podnecované Hamasom.

Táto nová vlna násilností si vyžiadali životy najmenej 163 Palestínčanov. Medzi obeťami bolo 120 demonštrantov. O život prišiel i jeden izraelský vojak, ktorého zastrelil ostreľovač z Gazy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tržby sa v júni 2018 v priemysle medzimesačne zvýšili o 0,6 %
<< predchádzajúci článok
V Trnave si návštevníci industriálne pamiatky pozrú aj z bicykla

AP: Hamas a Izrael v noci na piatok nepodnikli žiadne útoky - diskusné fórum čitateľov