Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. augusta 2018

Ručné prepočítanie hlasov výsledky volieb v Iraku nezmeniloIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Bagdad 10. augusta (TASR) - Víťazom májových parlamentných volieb v Iraku je aj po manuálnom prepočítaní hlasov politický blok šiitského duchovného Muktadu as-Sadra. Informoval o tom denník v piatok Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na vyhlásenie irackej ústrednej volebnej komisie.


Čiastočné manuálne sčítanie hlasov nariadil iracký Najvyšší súd po tom, čo sa objavili obvinenia, že počas volieb došlo k podvodom. Ani ručné prepočítanie hlasov však na výsledkoch volieb nič nezmenilo a as-Sadrov blok zostáva s 54 poslaneckými mandátmi najväčším zoskupením politických síl v 329-člennom irackom parlamente. Na druhom mieste zostala Iránom podporovaná koalícia, pozostávajúca zo šiitských milícií, ktorá však po prepočítaní získala 48 namiesto 47 kresiel. Tretie miesto so 42 kreslami zostalo aliancii premiéra Hajdara Abádího.

V Iraku sa 12. mája konali prvé voľby od porážky džihádistickej organizácie Islamský štát (IS), ktorú vláda ohlásila vlani v decembri, a zároveň štvrté od invázie pod vedením Spojených štátov v roku 2003. Voľby sprevádzala nízka účasť voličov, ktorá dosiahla necelých 45 percent.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Oslava storočnice vzťahov s USA odštartuje v Brezovej pod Bradlom
<< predchádzajúci článok
Slovensko aj v piatok potrápia horúčavy, vyskytnúť sa môžu aj búrky

Ručné prepočítanie hlasov výsledky volieb v Iraku nezmenilo - diskusné fórum čitateľov