Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

09. augusta 2020

Archeológovia už vedia vek vikinskej helmy z Británie, nález pochádza z desiateho storočiaVikinská helma, ktorú našli v 50. rokoch minulého storočia v Chapel Yard vo Veľkej Británii, pochádza z 10. storočia. Vedúci výskumu Chris Caple z Durham University tiež uviedol, že je to druhá ...Zdieľať
gettyimages 1173553112 676x451 9.8.2020  - Vikinská helma, ktorú našli v 50. rokoch minulého storočia v Chapel Yard vo Veľkej Británii, pochádza z 10. storočia.


Vedúci výskumu Chris Caple z Durham University tiež uviedol, že je to druhá takmer kompletná vikinská helma, ktorú našli na svete. Od roku 2012 ju vystavujú v Preston Park Museum.

Zhrdzavený a poškodený artefakt našli robotníci počas kopania kanalizačného potrubia. O jej veku až doteraz viedli odborníci dlhé debaty. Na odhalenie jej minulosti použili nedávne archeologické objavy aj analýzu kovu a korózie.

"Bol to veľmi náročný projekt, keďže tenký kov je veľmi náchylný na koróziu a musíme ju uchovávať vo veľmi suchom prostredí. Nesnažili sme sa zistiť len obdobie, kedy ju vyrobili, ale aj spôsob, ako prežila, až kým ju v 50. rokoch 20. storočia objavili," povedal Caple.

"Z Británie máme šesť prílb pochádzajúcich z včasného stredoveku, toto je prvá anglo-škandinávska (vikinská) helma z Británie," vyjadril sa Caple a dodal, že druhá takmer kompletná vikinská helma je z Nórska.
 
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite semZdroj: Webnoviny.sk - Archeológovia už vedia vek vikinskej helmy z Británie, nález pochádza z desiateho storočia © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Japonsku postavili osemnásťmetrového robota Gundama, vie hýbať rukami aj nohami (video)
<< predchádzajúci článok
Cadillac šľape Tesle na päty, chce skonštruovať nové elektrické SUV s ešte lepšími funkciami

Archeológovia už vedia vek vikinskej helmy z Británie, nález pochádza z desiateho storočia - diskusné fórum čitateľov