Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - Správy
Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Ekonomika

12. augusta 2019

Argentínske peso sa prepadlo o 16 percentArgentínske peso rovnako ako dlhopisy a akcie v pondelok prudko padli. Výpredaj spustil slabý výsledok prezidenta Mauricia Macriho v primárkach.Zdieľať
Foto: TASR/AP
Buenos Aires 12. augusta (TASR) - Argentínske peso rovnako ako dlhopisy a akcie v pondelok prudko padli. Výpredaj spustil slabý výsledok prezidenta Mauricia Macriho v primárkach.


Macri podľa prvých oficiálnych výsledkov v nedeľných (11. 8.) primárkach prehral oveľa výraznejšie, než sa očakávalo, čo zvýšilo pochybnosti o šanci na jeho znovuzvolenie v októbri.

Argentínske peso tesne po otvorení obchodovania padlo približne o 16 % na asi 53 ARS/USD. V piatok (9. 8.) zavrelo na úrovni 45,25 ARS/USD.

Takisto výrazne oslabili argentínske dlhopisy. Argentínsky akciový trh v predburzovom obchodovaní strácal 22 %.

Opozičný kandidát Alberto Fernandez, ktorého spolukandidátkou je bývalá prezidentka Cristina Fernandez de Kirchnerová, v nedeľných primárkach zvíťazili o 15,5 percentuálneho bodu, keď získali 47,65 %. Podľa prieskumov sa očakávalo víťazstvo o 2 až 8 bodov. Macri a jeho spolukandidát Miguel Angel Pichetto získali 32,1 %.

Argentína sa po 3,5 roku vládnutia Macriho nachádza v recesii a inflácia sa pohybuje nad 55 %. Investori však považujú duo Fernandez/Kirchner za rizikovejšie než obhajcu voľného trhu Macriho.

Výsledok primárok, ktoré mnohí považujú za kľúčové meradlo pre prvé kolo prezidentských volieb, ktoré sa budú konať 27. októbra, sa interpretuje ako jasný signál, že Argentínčania odmietajú úspornú politiku vlády.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pacient s astigmatizmom vidí skreslene, pomôžu okuliare alebo operácia
<< predchádzajúci článok
Výbuch cisterny si vyžiadal už 75 mŕtvych

Argentínske peso sa prepadlo o 16 percent - diskusné fórum čitateľov