Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. mája 2006

Asociácia nemocníc Slovenska a odbory sa dohodliVzájomnou dohodou sa v utorok v Martine skončilo rokovanie Slovenského odborového zväzu pracovníkov zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ) a Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) o kolektívnej zmluve. ...Zdieľať

MARTIN 9. mája (WN/SITA) - Vzájomnou dohodou sa v utorok v Martine skončilo rokovanie Slovenského odborového zväzu pracovníkov zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ) a Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) o kolektívnej zmluve. Tarifné mzdy sa v 53 nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach združených v ANS zvýšia v zmysle Zákonníka práce od 1. júla minimálne o 5 %. V priemere oproti vlaňajšku by sa mali mzdy zvýšiť o 8 %, minimálne však o 6 % u všetkých zamestnancov nemocníc. Pre agentúru SITA to povedal prezident ANS Marián Petko. Dodal že rokovania s odborármi boli komplikované, ale korektné. Obe rokujúce strany si podľa neho vyjasnili odlišné pohľady na kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa a hľadali kompromisnú dohodu.

SOZ a ANS vyjednávanie o kolektívnej zmluve prerušili 20. apríla a 27. apríla. Zástupcovia nemocníc vtedy presadzovali zvýšenie tarifných miezd v zmysle Zákonníka práce o 5 % od 1. júla. O ďalšie 3 % chcela ANS mzdy zvýšiť do konca roku 2006, vrátane všetkých pohotovostných služieb. ANS podľa Petka s aktuálnou dojednanou kolektívnou zmluvou súhlasí. "My sme museli presadzovať iba také zvýšenie, ktoré je pre nemocnice združené v asociácii reálne," podotkol Petko.

Predseda SOZ Andrej Kučinský vidí hlavný problém v mzdovej diferenciácii fakultných nemocníc a zdravotníckych zariadení, ktorých zriaďovateľmi sú vyššie územné celky, mestá, obce a podobne. Kučinský podotkol, že v uvedených nemocniciach je častokrát tarifná mzda nižšia ako pohyblivá zložka platu. "Problémom je obrovská platová diferenciácia nemocníc, ktorá je výsledkom transformačných zákonov v zdravotníctve," vyhlásil Kučinský.

SOZ 19. apríla uzavrel kolektívnu zmluvu s Asociáciou fakultných nemocníc. Mzdový nárast vo fakultných nemocniciach bude podľa zmluvy predstavovať od mája 10 %. O ďalších 10 % by sa mali platy zvýšiť od 1. decembra. Petko podotkol, že zvýšenie miezd, s ktorým súhlasili fakultné nemocnice, nie sú pre ANS prijateľné. "Fakultné nemocnice vedia, že budú produkovať stratu, napriek tomu k takej dohode pristúpili," povedal Petko. Kučinský sa nazdáva, že keby odborári s ANS rokovali tak razantne ako s fakultnými nemocnicami, stali by sa pre svoje požiadavky "hrobármi mnohých slovenských nemocníc."

ANS vzniklo v roku 1991 ako dobrovoľné, zamestnávateľské, záujmové združenie nemocníc, sanatórií či iných špecializovaných zdravotníckych zariadení na Slovensku. V súčasnosti má 53 členov v približne rovnakom počte slovenských miest. Poslaním asociácie je podľa Petka spoločne riešiť zamestnávateľské, odborné, ekonomické a legislatívne problémy dotýkajúce sa zdravotníctva. ANS je tiež členom Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky.

FOTO: SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Poľsku majú prvú ženu na poste ministra zahraničných vecí
<< predchádzajúci článok
Deň Európy v znamení euroústavy

Asociácia nemocníc Slovenska a odbory sa dohodli - diskusné fórum čitateľov