Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

15. septembra 2006

Astronauti dnes posledný raz vystúpia do vesmíruAstronauti z amerického raketoplánu Atlantis zvládli svoje poslanie počas dvoch výstupov do otvoreného priestoru tak dobre, že im počas dnešného, tretieho a posledného výstupu zostáva jediná ...Zdieľať

BRATISLAVA 15. septembra (WEBNOVINY) - Astronauti z amerického raketoplánu Atlantis zvládli svoje poslanie počas dvoch výstupov do otvoreného priestoru tak dobre, že im počas dnešného, tretieho a posledného výstupu zostáva jediná úloha. Joe Tanner a Heidemarie Stefanyshyn-Piper, pár astronautov, ktorí počas 11-dennej misie ako prví vystúpili mimo Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), dnes ráno uskutočnia svoju poslednú misiu. "Jednoducho si nemožno ani len predstaviť let, ktorý by takto dobre fungoval," uviedol John McCullough, riaditeľ vesmírnych letov Americkej národnej agentúry pre letectvo a vesmír (NASA).

Počas súčasnej misie astronauti pripevnili na ISS nosník s dvojdielnym solárnym panelom. Išlo o prvú konštruktérsku misiu od tragédie raketoplánu Columbia vo februári 2003. "Nemohol som si želať lepší opätovný nástup do vesmírneho programu," dodal McCullough. Nová konštrukcia na ISS stála v prepočte 10,9 miliardy korún a energia, ktorú vyrobí, bude v kompletne postavenej stanici ISS v roku 2010 stačiť pre celú štvrtinu operácií. Panely až do nasledujúcej misie, ktorá je naplánovaná na december, nebudú generovať žiadnu energiu. Pri dnešnom výstupe Tanner a Piper rozbalia špeciálny radiátor, ktorý bude solárnym článkom pomáhať rozptyľovať naakumulované teplo. Šesťhodinový výstup zakončia výmenou antény a vedeckými experimentmi.
Astronauti dnes vstávali pri piesni Hotel California od americkej rockovej skupiny The Eagles. Zo Zeme im ju venovala Tannerova rodina. "Táto pieseň mi pripomína moje najväčšie cestovateľské zážitky, ako je napríklad aj tento," uviedol Tanner. "Bude to úžasný deň," dodal.

Keď v nedeľu raketoplán Atlantis odštartuje zo stanice ISS, posádka celú orbitálnu stanicu obletí a skontroluje výsledky svojej práce. Bude to po prvý raz od roku 2003, čo na Zem dorazia fotografie zachytávajúce celý povrch ISS. Posádka by po 11-dennej misii mala na Zem pristáť v stredu 20. septembra.

SITA,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Česku vznikne sieť centier pre liečbu rakoviny
<< predchádzajúci článok
Katie Holmes a Tom Cruise sa zoberú do šiestich týždňov

Astronauti dnes posledný raz vystúpia do vesmíru - diskusné fórum čitateľov