Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

15. septembra 2006

V Česku vznikne sieť centier pre liečbu rakovinyV Českej republike vznikne sieť onkologických centier, čo uľahčí pacientom s rakovinou predovšetkým samotnú liečbu. Pacienti tak budú môcť absolvovať všetky potrebné vyšetrenia ako aj ...Zdieľať

BRATISLAVA 15. septembra (WEBNOVINY) - V Českej republike vznikne sieť onkologických centier, čo uľahčí pacientom s rakovinou predovšetkým samotnú liečbu. Pacienti tak budú môcť absolvovať všetky potrebné vyšetrenia ako aj samotnú liečbu pod jednou strechou. "Sieť by mala začať fungovať od 1. januára 2007," vyhlásil český minister zdravotníctva Tomáš Julínek. Sústredenie pacientov do centier je prospešné pre pacientov, ale navyše aj ekonomicky výhodné aj podľa šéfa Českej onkologickej spoločnosti Jiřího Vorlíčka. "Kto lieči zhubné nádory častejšie, lieči ich lepšie. Rakovina sa u nás lieči vo všetkých dvesto nemocniciach, úroveň pracovísk je ale rôzna a v niektorých nemocniciach majú pacienti výrazne vyššie šance prežiť," dodal minister.

Vznik centier, kde by sa koncentrovali najlepší odborníci a najnovšia technika, sa plánuje v ČR už dlho.
"Sieť onkocentier musí vzniknúť v spolupráci ministerstva s poisťovňami," poznamenal minister Julínek. Vďaka projektu by sa malo zmeniť aj financovanie onkologických pracovísk. Nápad privítali aj zástupcovia organizácii zastupujúcich onkopacientov. "Centrá dajú pacientom istotu a väčšiu nádej na uzdravenie," povedala Lída Šimáčková zo združenia Lymfom Help.
Informácie zverejnil internetový portál idnes.cz.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výrazne narastá počet otráv muchotrávkou zelenou
<< predchádzajúci článok
Astronauti dnes posledný raz vystúpia do vesmíru

V Česku vznikne sieť centier pre liečbu rakoviny - diskusné fórum čitateľov