Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    V spálni

15. júna 2007

Atraktívnosť mužov posudzuje žena podľa podoby s jej otcomAtraktívnosť muža posudzuje žena často podľa toho, nakoľko sa príslušník opačného pohlavia vizuálne podobá na jej otca.Zdieľať
       Vedci zistili, že ženy, ku ktorým sa otcovia v ich detstve správali láskavo, sú v dospelom veku priťahované mužmi s podobným obličajom. Takéto spojenie však zaniká u žien, ktoré mali s rodičom v dospievaní zlé skúsenosti.

      Výsledky výskumu publikovala psychologička z Univerzity v Durhame Lynda Boothroydová v ostatnom čísle časopisu Evolution and Human Behaviour. Zistenia podľa nej môžu mať význam napríklad v oblasti poradenstva pri výbere partnera.
      Vedci v projekte oslovili ženy, aby posúdili obrázky mužských tvárí podľa stupňa príťažlivosti, a zároveň ohodnotili svoj vzťah s otcom. Odborný tím potom porovnal črty tváre vybraných mužov -  napríklad veľkosť nosa a pier - s ich otcami.
      Zo záverov vyplynulo, že u žien, ktoré mali pozitívnejší vzťah s otcom, bolo aj užšie spojenie medzi podobou rodiča a príťažlivosťou mužskej tváre.
      Výsledky potvrdili aj populárne britské osobnosti ako televízna gazdinka Nigella Lawsonová a moderátorka Zoe Ballová. Porovnanie fotografií ich manželov, ktorými sú obchodník s umením Charles Saatchi a hudobník Norman "Fatboy Slim" Cook, s otcami odhalilo niekoľko podobností, najmä v strede tváre, ako je nos, brada a oči.
      O tom, ako je to u mužov a prepojenia ich vnímania atraktivity ženských tvárí, sa štúdia nezmieňuje.

(TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Najväčšiu plachetnicu na Slovensku stavia košický podnikateľ
<< predchádzajúci článok
Slovenka Kristína Almanová očarila Lagerfelda