Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. marca 2006

Austrália sa za vlády Alžbety II. nestane republikouVäčšina Austrálčanov britskú kráľovnú Alžbetu II. miluje a rešpektuje a ich krajina sa nestane republikou, pokiaľ bude ich vládkyňou, povedal austrálsky premiér John Howard. "Neverím, že sa ...Zdieľať

SYDNEY 15. marca (WN/SITA/AFP) - Väčšina Austrálčanov britskú kráľovnú Alžbetu II. miluje a rešpektuje a ich krajina sa nestane republikou, pokiaľ bude ich vládkyňou, povedal austrálsky premiér John Howard. "Neverím, že sa Austrália stane republikou, pokiaľ je kráľovná na tróne. Potom neviem," povedal Howard v rozhovore pre britskú televíznu stanicu BBC. Prepis rozhovoru zverejnil jeho úrad v stredu. Howard, ktorý je oddaný monarchista, však poprel, že to znamená, že sa domnieva, že Austrálčania nebudú akceptovať kráľovninho syna a dediča princa Charlesa ako svojho kráľa. Dodal, že nepovedal, či sa Austrália stane, alebo nestane republikou. "Vravím, že bude veľmi ťažké nájsť systém, ktorý poskytuje také stabilné usporiadanie ako terajší."

Austrália, kde v roku 1788 Briti založili trestaneckú kolóniu, sa stala nezávislou v roku 1901 s tým, že britský monarcha zostal formálnou hlavou štátu. V roku 1999 sa v krajine uskutočnilo neúspešné referendum o zmene na republiku. Alžbeta II. pricestovala do Austrálie, aby tam v stredu otvorila Hry Commonwealthu. Počas krátkeho prejavu na stredajšom obede kráľovná ocenila hry pre ich prínos niektorým menším krajinám Britského spoločenstva národov "osobitne v Tichomorí, južnej Afrike a Karibskej oblasti." "Všetky naše krajiny pripisujú rastúci význam dôležitej úlohe, ktorú šport zohráva v budovaní a posilňovaní spoločenstiev," povedala kráľovná.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poslanci sa dnes stretnú na predposlednej riadnej schôdzi
<< predchádzajúci článok
ČSOB rozširuje ponuku rýchlych úverov pre podnikateľov