Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. mája 2009

Bankám sa darí najlepšieNegatívny začiatok týždňa netrval dlho a akciové trhy sa vrátili k rastu. Európu ťahal hore predovšetkým bankový sektor, ktorý pokračoval v slušnom raste.Zdieľať
„Guvernéri FED-u očakávajú už v budúcom roku rast HDP v USA až do 3 percent,“ hovorí Juraj Hrbatý zo spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Výraznejší rast zaznamenali po dlhšom čase akciové trhy juhovýchodnej Európy, ktoré sa na istý čas akoby vytratili z pamäti investorov. Chorvátsky index posilnil o 8.1 percenta, rumunský a turecký index vzrástli o 7.4, resp. o 6.2 percenta.
Maďarská OTP Bank oznámila výsledky za prvý kvartál 2009, ktoré takmer dvojnásobne prekonali očakávania analytikov. OTP Bank dosiahla čistý zisk 41.8 miliárd forintov, pričom sa čakal zisk len 24 miliárd forintov. Manažment spoločnosti sa vyjadril, že zisk je dostatočný, aby pokryl zhoršenie situácie v portfóliu. Investori boli príjemne prekvapený výsledkami banky, čo sa odrazilo na silnom raste ich akcií, ktoré so ziskom 17.5 percenta uzavreli na 3330 maďarských forintoch.
Metro AG, najväčšia nemecká maloobchodná sieť a Arcandor AG rokujú ohľadom budúcnosti maloobchodnej siete Karstadt. Arcandor hľadá pre Karstadt finančnú pomoc u politikov v Berlíne, no je ochotný rokovať o zlúčení dvoch najväčších nemeckých sietí, Karstadt a Metro. Karstadt potrebuje finančnú injekciu najneskôr do 12. júna, alebo sa stihne dohodnúť so spoločnosťou Metro? Akcie Metro AG vzrástli o 10 percent na 36.4 eur.
Zdá sa, že väčšina manažérov a ekonómov očakáva v nasledujúcich 12 mesiacoch zlepšenie ekonomickej situácie vo svete. Obnovenie dôvery, najmä u bežných spotrebiteľov, bude základom úspechu pre budúci ekonomický rast, ktorý je dôležitý aj pre dlhodobý rast akciových trhov.
„Pokiaľ pozitívne naladených investorov neschladia neočakávané správy, tak môžeme očakávať pokračovanie nákupov a vzdiaľovanie sa akciových trhov od ´priepasti´,“ dodáva Juraj Hrbatý zo spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Chronológia jadrových a raketových aktivít Pchjongjangu
<< predchádzajúci článok
Milana L., svedka v kauze Tupý, obžalovali z ďalších prečinov