Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. mája 2009

Chronológia jadrových a raketových aktivít PchjongjanguAgentúra SITA v prehľade prináša chronológiu doterajších jadrových a raketových aktivít Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR). 1994 Severná Kórea sa po dohode so ...Zdieľať
BRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) - Agentúra SITA v prehľade prináša chronológiu doterajších jadrových a raketových aktivít Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR).


1994
Severná Kórea sa po dohode so Spojenými štátmi zaviazala zmraziť a potenciálne zastaviť svoj jadrový program výmenou za pomoc pri vybudovaní dvoch bezpečných jadrových reaktorov.

August 1998
Vystrelenie rakety, ktorá preletela ponad Japonsko a Tichý oceán. Pchjongjang ju nazval satelitom, o rok neskôr sa zaviazal zmraziť svoj program na vývoj rakiet dlhého doletu.

December 2001
Vtedajší americký prezident George W. Bush dôrazne varoval KĽDR a Irak pred pokračovaním vývoja zbraní hromadného ničenia.

Január 2003
Pchjongjang oznámil odstúpenie od Zmluvy o nešírení jadrových zbraní, o sedem mesiacov neskôr sa pripojil k prvému kolu šesťstranných rokovaní o odzbrojení za účasti USA. Číny, Ruska, Japonsko a Južnej Kórey.

Júl 2006
KĽDR vystrelila sedem rakiet vrátane rakety stredného doletu Taepodong-2, ktoré dopadli do vôd medzi Kórejským polostrovom a Japonskom. O niekoľko dní na to Bezpečnostná rada OSN prijala rezolúciu č. 1695, ktorá vyzvala Pchjongjang na zastavenie raketového programu.

Október 2006
KĽDR uskutočnila podzemný jadrový test, USA reagovali vyjadrením obavy z možnej jadrovej vojny. O niekoľko dní neskôr BR OSN prijala rezolúciu č. 1718, ktorá zakazuje Pchjongjangu vykonávať akékoľvek aktivity súvisiace s jadrovým programom vrátane raketových testov.

Február 2007
KĽDR súhlasila s odstavením nukleárnych zariadení výmenou za energetickú a potravinovú pomoc.


Júl 2008
Pchjongjang uzaviera reaktor v hlavnom jadrovom komplexe Jongbjon a neskôr symbolicky odstreľuje chladiacu vežu v komplexe.

September 2008
KĽDR oznamuje návrat k jadrovým aktivitám v Jongbjone, Spojené štáty o mesiac neskôr vymazali Severnú Kóreu zo zoznamu sponzorov terorizmu.

Apríl 2009
Pchjongjang vystrelil raketu dlhého doletu, ktorá padla do vôd Tichého oceánu. Následne po kritike zo strany medzinárodného spoločenstva a BR OSN oznamuje odchod zo šesťstranných rokovaní o odzbrojení, vyháňa zo svojho územie inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a oznamuje návrat k svojmu jadrovému programu.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vo vojenskej sanitke našli ukrajinské cigarety
<< predchádzajúci článok
Bankám sa darí najlepšie