17. marca 2014

Banská Bystrica zdolala Skalicu, je krok od postupu do semifinále

V piatom štvrťfinále hokejovej play off extraligy HC'05 Banská Bystrica zdolala HK 36 Skalicu 5:0 a už jej len krôčik chýba k postupu do semifinále. Na zápasy vedie 3:2 a stačí jej jeden víťazný ...

Banská Bystrica 17. marca (TASR) - V piatom štvrťfinále hokejovej play off extraligy HC'05 Banská Bystrica zdolala HK 36 Skalicu 5:0 a už jej len krôčik chýba k postupu do semifinále. Na zápasy vedie 3:2 a stačí jej jeden víťazný zápas, najbližšie s pokusom na skalickom ľade v stredu o 17.00.

Päť gólov v sieti Skalice neočakával v prvej tretine ani najväčší optimista. Už v 2. min Obdržálek v presilovke mohol otvoriť skóre, hostia pôsobili bezstarostne, ešte netušiac, aká 'cunami' ich onedlho zmetie. Domáci začali pekne krásne od podlahy už v 2. min, v oslabení síce Handlovský trafil do siete, no aj do posunutej bránky a videorozhodca gól neuznal. Od 8. min sa spustila už dokonalá smršť. V presilovke otvoril skóre Rapáč po odrazenom puku, o necelé štyri minúty pridal ďalší gól po teči Zigo, v 15. min Heizer zakončil asi najkrajšiu akciu v presilovke, hneď z prvej a z uhla premenil krížnu nahrávku od Kafku na výstavný gól. Tréner hostí Výboh si zobral oddychový čas, len aby zastavil gólostroj 'baranov', no oni sa zahryzli do súpera ako do gurmánskej lahôdky. V 16. min White tečoval strelu Martina od modrej, s odobrením gólu od videorozhodcu, a vyhnal z bránky Lipovského. Korunu excelentnej prvej tretiny nasadil samostatný nájazd Luntera v 19. min po krásnej kolmici od Hudeca spoza svojej bránky.

V druhej tretine tempo upadlo, Skaličania zo seba nič výnimočné nevyžmýkali a mohli byť radi, že neinkasovali po šaciach Veilleuxa, dvakrát Luntera i Hudecovej žŕdke v presilovke v 35. min. Asi najviac vzruchu nastalo počas bitkárskej vložky Saracina a Preisingera v 38. min, ktorá nasledovala po zranení domáceho Lampera.

Nemohúcnosť zakončiť normálne čo len jednu šancu Skaličanov ukázal v 42. min Jankovič, nič nevymysleli ani v následnej presilovke, aj Steler v 48. min len nedôrazne zakončil a diváci si bez obáv mohli zaburácať oslavné piesne. Čisté konto brankára Kalembu zostalo aj v závere, keď Skaličania mali k dispozícii najskôr 43-sekundovú presilovku o dvoch hráčov a v poslednej minúte ešte 56 sekúnd.

HC'05 B. Bystrica - HK 36 Skalica (5:0, 0:0, 0:0)
8. Rapáč (Lepine, Hudec), 12. Zigo (Bambúch, Martin), 15. Heizer (Kafka), 16. White (Martin, Bambúch), 19. Lunter (Hudec, Rosandič). Rozhodcovia Lokšík, Kubuš - Bednár, Snášel, vylúčení 7:6, presilovky 2:0, v oslabení 0:0, 1705 divákov. Stav série 3:2.

HC'05 B. Bystrica:
Kalemba - Lepine, Saracino, Martin, Bambúch, Rosandič, Macháček - Konečný, White, Rapáč - Kafka, Heizer, Handlovský - Lamper, Hudec, Lunter - Veilleux, Zigo, Matoušek - Kadura
HK 36 Skalica: Lipovský (16. Romančík) - Vyrúbalík, Sloboda, Barák, Trška, Luža, Kozák - Kudrna, Školiak, Obdržálek - Kutálek, Mráz, Šátek - Kropáč, Stieler, Jankovič - Lažo, Mikúš, Preisinger

Hlasy po zápase:
Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Vyšla nám prvá tretina, ktorá v podstate rozhodla o zápase. Ďalšie dve sme poctivo hrali zozadu s úsilím, aby sme neinkasovali. Chalani si zaslúžia pochvalu, takto sa hrá play off a treba len dúfať, že to nasadenie nám vydrží aj v ďalšom zápase."
Andrej Výboh, tréner Skalice: "Takýto výsledok sa ťažko hodnotí. Rátali sme s ofenzívou súpera, hlavne v úvode, a práve tam sa rozhodol zápas. Nepokryli sme hráčov, oni hrali jednoducho, efektívne a my sme prepadli vo všetkých činnostiach. Nedokázali sme streliť gól a domáci brankár Kalemba bol opäť vynikajúci."
Radomír Heizer, jeden zo strelcov gólov: "Do zápasu sme šli naplno, v Skalici sme zlyhali korčuliarsky a fyzicky, tomu sme sa chceli vyvarovať. Prvú tretinu sme zvládli, potom zápas dohrávali. V úvode nám všetko vychádzalo, neskôr sme sa sústredili na defenzívu a na to, aby sme neinkasovali. Teraz už sa pokúsime len o nejaký obrat, aby aj hosťujúce mužstvo zvíťazilo na ľade súpera. Hralo sa aj pre divákov, zápas sme si užívali, prostredie bolo skvelé."
Miroslav Lipovský, brankár Skalice: "Ťažko sa hodnotí, nebolo to v našich rukách, vedeli sme síce, čo nás čaká, no takéto jatky sme si nepredstavovali. Na druhej strane zvíťazila agresivita, chuť, väčšia bojovnosť. Ideme domov, zabojujeme a do Banskej Bystrice sa pokúsime vrátiť. Bojuje sa na všetkých frontoch, rozoberať to nebudem, góly padajú, chytajú sa, nám nepadali do bránky súpera. V play off treba mať aj trochu šťastie, to nám chýbalo, Bystričania mali obrovský nástup a vyhrali zaslúžene. Po prvej tretine sa už ťažko hľadalo niečo, čo by sme urobili, bolo treba tento zápas dohrať a tretia tretina sa už niesla v znamení prípravy na ďalší zápas."