Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport    ZOH Soči 2014

17. marca 2014

Úspešná slovenská paralympijská výprava sa vrátila zo Soči do vlastiSlovenská lyžiarka Henrieta Farkašová získala zlatú medailu v ženskom zjazde na XI. zimných paralympijských hrách v Soči v kategórii zrakovo postihnutých 8. marca 2014 v Červenej Poľane.Zdieľať
Slovenská lyžiarka Henrieta Farkašová získala zlatú medailu v ženskom zjazde na XI. zimných paralympijských hrách v Soči v kategórii zrakovo postihnutých 8. marca 2014 v Červenej Poľane. Foto: TASR/AP
 
Bratislava 17. marca (TASR) - V pondelok popoludní sa leteckým špeciálom zo Soči do Viedne a následne autobusom do Bratislavy vrátilo z XI. paralympijských hier v Soči Slovenské paralympijské družstvo (SPD). Reprezentanti spod Tatier získali spolu 7 medailí, z toho 3 zlaté, dve strieborné a 2 bronzové. Slovensko skončilo v hodnotení krajín na 6. priečke. Vo Vancouvri 2010 skončila SR na 4. mieste so ziskom 11 medailí (6-2-3).


V kongresovej hale Slovenského plynárenského priemyslu sa zúčastnili na slávnostnom privítaní aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVŠ) Dušan Čaplovič a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Spolu s predsedom Slovenského paralympijského výboru Jánom Riapošom obdržali členovia SPD pamätné listy. Všetci medailisti si prevzali od jedného z reklamných partnerov Kúpele Piešťany poukazy na 7-dňový liečebný pobyt. Medailisti a aj tí športovci, ktorí sa umiestili na 3.-6. mieste, dostanú vopred vypísané finančné odmeny z prostriedkov MŠVVŠ (za 1. miesto 22 500 eur, 2. miesto 17 500 eur, 3. miesto 1250 eur atď.).

"Boli to jedny z najťažších hier v histórii," uviedol vo svojom príhovore Ján Riapoš a dodal: "Geopolitická situácia neurobila z hier jednoduchú záležitosť. Som preto nesmierne rád, že sa výprava vrátila zdravá a živá, odpadol mi zo srdca veľký kameň." Riapoš využil prítomnosť ministra Richtera, aby ho požiadal o vyriešenie jedného zásadného problému: "Je potrebné, aby sa špičkoví paralympionici stali profesionálmi. K tomu potrebujú zamestnanie. Pokúsme sa aspoň pre nich vytvoriť podmienky, aby boli úspešní aj na nasledujúcich paralympiádach, a v prípade úspešnej kandidatúry aj na paralympiáde 2022 v Poľsku a na Slovensku." Ján Richter na túto výzvu povedal: "Jednou z ciest, ako pomôcť je, že som podpísal projekt Národného paralympijského centra v Piešťanoch, kde môžu nájsť viacerí znevýhodnení športovci životné uplatnenie z hľadiska zamestnania."

Nasledujúce XII. zimné paralympijské hry sa uskutočnia v marci 2018 v juhokórejskom Pjongčangu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Banská Bystrica zdolala Skalicu, je krok od postupu do semifinále
<< predchádzajúci článok
Lacko zdolal v derby Martina, postúpil do 2. kola kvalifikácie v Miami

Úspešná slovenská paralympijská výprava sa vrátila zo Soči do vlasti - diskusné fórum čitateľov