Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. augusta 2019

Barr: Vo väzení, kde zomrel Epstein, boli vážne nezrovnalostiNa archívnej snímke z 27. júla 2006 je americký miliardár Jeffrey Epstein.Zdieľať
Na archívnej snímke z 27. júla 2006 je americký miliardár Jeffrey Epstein. Foto: FOTO TASR/AP
New York 12. augusta (TASR) - Americký minister spravodlivosti William Barr v pondelok uviedol, že vo väzení, kde zomrel cez víkend po zrejmej samovražde finančník Jeffrey Epstein, boli "závažné nezrovnalosti".


Barr bol podľa vlastných slov nahnevaný, keď sa dozvedel, že personál Metropolitného nápravného centra v New Yorku "nedokázal primerane zabezpečiť väzňa".

Epsteina zatkli 6. júla a obvinili ho zo založenia kriminálnej siete, ktorá mu umožňovala pohlavne zneužívať desiatky neplnoletých dievčat. Barr varoval, že prípad nie je ani zďaleka uzavretý. Uviedol, že ktokoľvek, kto sa spriahol s Epsteinom, by "nemal pokojne spávať".

Spôsob, akým si 66-ročný Epstein zobral život, zatiaľ nezverejnili. Pitvu vykonali v nedeľu, ale vyšetrovatelia čakajú na ďalšie informácie.

Okolnosti jeho smrti už začal skúmať americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI). Barr okrem toho nariadil, aby prípad vyšetril aj generálny inšpektor ministerstva spravodlivosti.

V súvislosti s Epsteinovou smrťou sa objavili mnohé otázniky. Už 24. júla americké médiá totiž informovali, že Epstein sa možno pokúsil o samovraždu. Našli ho vtedy v jeho cele so zraneniami na krku, pričom bol len čiastočne pri vedomí. Mnohí sa preto pýtajú, ako si mohol tento prominent, zadržiavaný v prísne stráženej federálnej väznici v centre Manhattanu, po druhý raz siahnuť na život.

Podľa zdroja citovaného AP Epsteina pôvodne pre riziko samovraždy osobitne sledovali, ale neskôr ho z monitorovacieho programu vyradili.

Osoba oboznámená s pracovnými podmienkami vo väznici na Manhattane uviedla, že Epsteinovi dozorcovia boli pre nedostatok zamestnancov mimoriadne preťažení nadčasmi, pracovali aj 16 hodín denne. V poslednú noc, čo bol Epstein nažive, mal jeden z dozorcov nadčasy už piaty deň po sebe. Druhému dozorcovi takisto nariadili nadčasy.

Nemenovaný zdroj z polície povedal pre denník New York Times, že dozorcovia nerobili v tú noc povinné kontroly Epsteina každých 30 minút a nezisťovali, či je väzeň v poriadku.

Navyše, Epstein mal mať v cele spoluväzňa, ale toho v piatok premiestnili inam a finančník tam bol sám. V sobotu ho našli mŕtveho.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Policajt zastrelil bezdomovca, ktorý chcel spáchať samovraždu
<< predchádzajúci článok
Nemecký vládny špeciál mal opäť poruchu, Maas musel odletieť iným

Barr: Vo väzení, kde zomrel Epstein, boli vážne nezrovnalosti - diskusné fórum čitateľov