Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. augusta 2019

Nemecký vládny špeciál mal opäť poruchu, Maas musel odletieť inýmNa archívnej snímke Heiko Maas.Zdieľať
Na archívnej snímke Heiko Maas. Foto: TASR/AP
Berlín 12. augusta (TASR) - Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas bol nútený vyraziť v pondelok na cestu do severnej Ameriky iným lietadlom, než mal pôvodne v pláne. Vládny špeciál, ktorým chcel odletieť, mal technickú poruchu a nemohol vzlietnuť.


Minister tak musel na svoju štvordňovú odcestovať menším strojom typu Airbus A319, píše agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie nemeckého rezortu diplomacie.

Čo konkrétne sa stalo s prvým z lietadiel, ministerstvo neuviedlo. DPA v tejto súvislosti pripomína, že to nie je prvýkrát, čo Maasove cestovné plány narušila porucha vládneho špeciálu.

Takáto porucha spôsobila napríklad to, že Maas prišiel v máji o 70 minút neskôr do Bulharska. O mesiac skôr zase na lietadle, v ktorom sa viezol, praskla počas pristávania v New Yorku pneumatika. V dôsledku tohto incidentu, zmeškal minister začiatok neformálnej schôdzky Bezpečnostnej rady OSN. Ešte vo februári zase Maas uviazol v malijskej metropole Bamako pre poruchu hydrauliky podvozku a musel čakať približne 20 hodín, kým mu zohnali náhradné lietadlo.

Momentálne Maas cestuje do New Yorku na utorňajšie zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN zamerané na ochranu civilistov v ozbrojených konfliktoch. Z New Yorku má potom zamieriť do Kanady, kde má s tamojšou ministerkou zahraničných vecí Chrystiou Freelandovou pokračovať v spolupráci na svojom projekte nazvanom Aliancia pre multilateralizmus. Poslednou zástavkou na Maasovej ceste bude osada Pond Inlet v kanadskej časti Arktídy, kde má diskutovať o dôsledkoch klimatických zmien s tamojšími inuitmi.

S poruchami nemeckých vládnych špeciálov nemá skúsenosti len Maas, no rovnako ich v ostatnom čase zažili aj ďalší predstavitelia vlády. Pri obdobnom incidente musela napríklad kancelárka Angela Merkeová vlani v novembri prerušiť svoju cestu na summit skupiny G20 v argentínskom meste Buenos Aires. Lietadlo pomenované po prvom povojnovom kancelárovi Konradovi Adenauerovi vtedy pre zlyhanie komunikačného systému pristálo neplánovane v Kolíne nad Rýnom a šéfka nemeckej vlády zmeškala začiatok summitu.

S podobnými problémami majú skúsenosti aj nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier či minister financií Olaf Scholz.

Nemecká vláda v reakcii na spomínané problémy ešte v apríli ohlásila, že sa rozhodla kúpiť tri nové vládne lietadlá typu Airbus určené na diaľkové lety. Berlín má za ne zaplatiť dovedna 1,2 miliardy eur. Prvé z lietadiel by malo byť dodané v roku 2020 a zvyšné dve v roku 2022.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Barr: Vo väzení, kde zomrel Epstein, boli vážne nezrovnalosti
<< predchádzajúci článok
GRECO kritizuje Nemecko za nedostatočné protikorupčné opatrenia

Nemecký vládny špeciál mal opäť poruchu, Maas musel odletieť iným - diskusné fórum čitateľov