Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

13. septembra 2019

Básnika Pavla Országha Hviezdoslava zvečnia na suvenírovej bankovkeP. O. Hviezdoslav, archívna snímka.Zdieľať
P. O. Hviezdoslav, archívna snímka. Foto: TASR
 
Dolný Kubín 13. septembra (TASR) – Básnik a dramatik Pavol Országh Hviezdoslav bude mať od soboty 14. septembra vlastnú suvenírovú eurobankovku v nominálnej hodnote nula eur, ktorá vychádza pri príležitosti 170. výročia jeho narodenia. Bankovka bude záujemcom k dispozícii v priestoroch Oravského múzea Pavla O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne.


„Podobizeň na bankovke pochádza z Hviezdoslavovej poslednej dekády života. V pozadí nad ním je vyobrazenie Babej hory, ktorá bola inšpiráciou pre prírodné prostredie v jeho diele Hájnikova žena. Súčasťou grafiky suvenírovej bankovky je aj vyobrazenie Hviezdoslavovej hájovne, v ktorej sa odohrával dej a život hlavnej postavy, samotnej hájnikovej ženy,“ uviedol Vladislav Klajban, odborník na numizmatiku a notafíliu, čiže odbor zaoberajúci sa zbieraním a štúdiom bankoviek.

Doplnil, že bankovka vychádza v náklade 5000 kusov. Autorom návrhu je Jozef Česla, ktorý sa autorsky podpísal pod niekoľkými poštovými známkami.

Pôvodný účel suvenírových bankoviek v samotných počiatkoch v rodnom Francúzsku bol zvýšiť záujem o konkrétne turistické ciele prostredníctvom atraktívnych suvenírov. Postupne sa záujem o nulové eurobankovky rozšíril do celej Európy, v súčasnosti siaha aj do Afriky, Ázie a do arabských krajín.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Filmový kabinet otvára možnosť preniknúť do dejín kinematografie
<< predchádzajúci článok
SERIÁL: Poľský rod Zamoyski zapustil korene v Brestovanoch pri Trnave

Básnika Pavla Országha Hviezdoslava zvečnia na suvenírovej bankovke - diskusné fórum čitateľov