Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. februára 2024

Bátora: V EÚ dochádza k nárastu populizmu a klasickým modelom je, že za všetko môže Brusel (video)V Európskej únii (EÚ) dochádza v poslednom období k nárastu populizmu rôzneho typu, pričom klasickým modelom populistov je, že za všetko môže Brusel. Povedal to ...Zdieľať
jozef batora rozhovor okno do sveta 676x442 21.2.2024 (SITA.sk) - V Európskej únii (EÚ) dochádza v poslednom období k nárastu populizmu rôzneho typu, pričom klasickým modelom populistov je, že za všetko môže Brusel. Povedal to profesor politológie z Univerzity Komenského v Bratislave Jozef Bátora vo video podcaste Miroslava Wlachovského Okno do sveta na portáli sita.sk.


Vyústením populizmu bol podľa neho aj Brexit, teda odchod Veľkej Británie z EÚ. „To bola obrovská chyba a v mnohom neracionálne rozhodnutia voličstva v Británii. Boli práve ovplyvnení populistickými, by som povedal, pocitmi a predstavami o nejakej svetlej budúcnosti, ktorá sa zatiaľ ani zďaleka nerealizuje," uviedol Bátora.

Útok Ruska na Ukrajinu


V niektorých krajinách súvisí populizmus politikov s nárastom migrácie, Európska únia však v posledných rokoch prešla aj celou sériou ďalších kríz nevynímajúc pandémiu COVID-19.

>>> Celý rozhovor s profesorom Jozefom Bátorom


Kľúčovou krízou, ktorá nás zasiahla, bola podľa Bátoru kríza súvisiaca s útokom Ruska na Ukrajinu, a to už v roku 2014, keď Rusko zobralo Ukrajine Krym.

„Plnoškálový ruský útok z februára 2022 na Ukrajinu je niečo, čo je výzvou pre nielen európske usporiadanie politické, ale v podstate pre princípy moderného, svetového, globálneho, liberálneho usporiadania. Lebo je to útok nielen na Ukrajinu, ale aj na Západ ako celok. Vladimír Putin o tom často hovorí, že nepriateľom nie je len Ukrajina, lebo Ukrajinu dokonca až prehliada, jemu je nepriateľom NATO a Západ," hovorí politológ.

Rast strany AFD v Nemecku


Politická rétorika o tom, že za všetko zlé môže Brusel a za všetko dobré môžeme my doma, je podľa neho typická nielen pre maďarského premiéra Viktora Orbána, ale využívajú ju aj iné vlády.

Poukazuje na to, že populistickí politici často doma hovoria niečo iné, v Bruseli sa potom zachovajú inak. Príklon k populistickým politickým stranám je podľa Bátoru zjavný najmä v ekonomicky chudobnejších častiach krajiny, kde majú ľudia pocit, že z EÚ neprofitujú.Ako príklad uvádza Nemecko, kde rastie strana AFD - Allianz für Deutschland, čo je pravicovo-populistická, xenofóbne ladená strana. Jej podpora rastie najmä v spolkových krajinách, ktoré boli kedysi súčasťou východného Nemecka.

„Východná časť Nemecka naďalej nie je vyrovnaná so západnou časťou z hľadiska príjmov. Priemerné príjmy sú stále ešte na úrovni približne dvoch tretín. To znamená, že tam sú aj reálne sociálne aspekty, ktoré vedú k nárastu populizmu," poukázal Bátora.

Relácie Okno do sveta si môžete vypočuť aj na >>> Spotify
Zdroj: SITA.sk - Bátora: V EÚ dochádza k nárastu populizmu a klasickým modelom je, že za všetko môže Brusel (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Union dbá na zdravie detí, rodičom posiela unikátnu brožúru KOMPAS
<< predchádzajúci článok
Kuciak a Kušnírová boli zavraždení pred šiestimi rokmi. Odsúdení sú len vykonávatelia a sprostredkovateľ, Kočnera dvakrát oslobodili