08. novembra 2012

Berdych si vystrieľal jubileum, oslavuje 60. víťazstvo

Streda - súhrn výsledkov dvojhry: A-skupina: Tomáš Berdych (ČR-5) - Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-7) 7:5, 3:6, 6:1 za 113 minút Novak Djokovič (Srb.-1) - Andy Murray (V. Brit.-3) 4:6, ...

berdych LONDÝN 8. novembra (WEBNOVINY) -Streda - súhrn výsledkov dvojhry:

A-skupina:
Tomáš Berdych (ČR-5) - Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-7) 7:5, 3:6, 6:1 za 113 minút
Novak Djokovič (Srb.-1) - Andy Murray (V. Brit.-3) 4:6, 6:3, 7:5 za 155 minút Český tenista Tomáš Berdych nasadený ako piaty zvíťazil v záverečnom zápase stredajšieho programu koncoročného výberového šampionátu Barclays ATP World Tour Finals v Londýne v základnej A-skupine dvojhry nad Francúzom Joom-Wilfriedom Tsongom, sedmičkou žrebu, za 113 minút 7:5, 3:6, 6:1.

Mal pomer "winnerov" a nevynútených chýb 33:25, zdolaný 29:31. Berdych dosiahol svoje jubilejné 60. víťazstvo v roku 2012, z toho okrúhle 40. na "harde".

Dvadsaťsedemročný rodák z Valašského Meziříčí Berdych upravil v štatistike z duelov s rovnako starým Tsongom na 5:1 vrátane challengerového úspechu spred ôsmich rokov v Besancone. Zverenec Tomáša Krupu nadviazal na trojsetový úspech z nedávneho štokholmského finále a revanšoval sa finalistovi Australian Open 2008 za prehru, ktorú utrpel vlani v semifinále tohto prestížneho podujatia.

Francúz v prvom dejstve odolal trom brejkbalom v siedmej hre, ale prišiel o podanie v jedenástom geme. Čech v dvanástej hre zužitkoval druhý setbal. V druhej časti Tsonga premenil tretí brejkbal na 3:1, v deviatej hre sa odpodával cez jednu hrozbu straty servisu.

Berdych na začiatku tretieho setu vymazal dva brejkbaly za sebou a od stavu 1:1 si gemy pripisoval už len on. Na returne pri skóre 2:1 si doprial náskok 40:15 šikovným bekhendovým returnom popri čiare a súper potom prehnal krížny forhend. Finalista Wimbledonu 2010 odvtedy kontroloval dianie.

Berdych hrá na tzv. Masters tretí raz a má zápasové skóre 4:5. V pondelok prehral s Murraym 6:3, 3:6, 4:6. Budúci týždeň bude lídrom tímu ČR v pražskom daviscupovom finále proti obhajcom "šalátovej misy" Španielom bez Rafaela Nadala.

Rogerom Rasheedom čerstvo trénersky vedený Tsonga v tejto sezóne stojí povážlivo 1:14 proti členom Top 10, prekonal akurát Argentínčana Juana Martína Del Potra v Ríme. Francúz hrá na Masters tretí raz, má skóre 4:6, vlani podľahol vo finále Švajčiarovi Rogerovi Federerovi.

Bol vtedy prvým zástupcom krajiny "galského kohúta" v stretnutí o trofej od sezóny 2001, keď sa do finále v Sydney prebojoval Sébastien Grosjean.

Tabuľka A-skupiny:
1. Djokovič 2 2 0 4:1 30:23 4
2. Berdych 2 1 1 3:3 29:27 2
3. Murray 2 1 1 3:3 29:30 2
4. Tsonga 2 0 2 1:4 21:29 0
Legenda: poradie, pár, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.
Predchádzajúce výsledky: Novak Djokovič (Srb.-1) - Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-7) 7:6 (4), 6:3 za 100 minút, Andy Murray (V. Brit.-3) - Tomáš Berdych (ČR-5) 3:6, 6:3, 6:4 za 137 minút

Tabuľka B-skupiny:
1. Federer 1 1 0 2:0 12:4 2
2. Ferrer 1 1 0 2:1 15:13 2
3. Del Potro 1 0 1 1:2 13:15 0
4. Tipsarevič 1 0 1 0:2 4:12 0
Doterajšie výsledky: David Ferrer (Šp.-4) - Juan Martín Del Potro (Arg.-6) 6:3, 3:6, 6:4 za 137 minút, Roger Federer (Švaj.-2) - Janko Tipsarevič (Srb.-8) 6:3, 6:1 za 70 minút