Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

12. júla 2022

Biden a NASA odhalili prvú snímku z ďalekohľadu Jamesa Webba, ide o najvzdialenejší pohľad na vesmír (foto)Americký prezident Joe Biden a americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v pondelok odhalili prvú snímku z Vesmírneho ...Zdieľať
nasa_space_telescope_05801 0f6edafbd8c8429190f70f3d221e4402 676x451 12.7.2022 - Americký prezident Joe Biden a americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v pondelok odhalili prvú snímku z Vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba, ktorá poskytuje dosiaľ najhlbší pohľad do vesmíru.


Záber plný hviezd a galaxií ponúka najvzdialenejší pohľad na vesmír, aký kedy ľudstvo videlo z hľadiska času aj vzdialenosti. Ukazuje zhluk galaxií SMACS 0723 a zachytáva svetlo z obdobia nie príliš dlho po veľkom tresku, ktorý nastal pred 13,8 miliardami rokov.

V utorok by mali zverejniť ďalšie štyri snímky z ďalekohľadu. Mali by nimi byť záber veľkej plynnej planéty mimo našu slnečnú sústavu, dve snímky hmloviny a nový záber na zhluk piatich galaxií, ktoré „okolo seba tancujú“.

Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba, ktorý stál 10 miliárd dolárov a je výsledkom spolupráce NASA s Európskou vesmírnou agentúrou a Kanadskou vesmírnou agentúrou, vypustili do vesmíru vlani v decembri z Francúzskej Guyany. Svoj vyhliadkový bod vo vzdialenosti 1,6 milióna kilometrov od Zeme dosiahol v januári. Je to najväčší a najvýkonnejší vesmírny ďalekohľad sveta.Zdroj: Webnoviny.sk - Biden a NASA odhalili prvú snímku z ďalekohľadu Jamesa Webba, ide o najvzdialenejší pohľad na vesmír (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pohoda oslávila 25 rokov najlepším možným spôsobom – skvelou atmosférou na vypredanom trenčianskom letisku
<< predchádzajúci článok
Zomrel britský hudobný skladateľ Monty Norman, vytvoril ústrednú melódiu všetkých bondoviek