Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. mája 2022

Biden: Ak Čína zaútočí na Taiwan, Spojené štáty vojensky zasiahnuSpojené štáty by v prípade čínskej invázie na Taiwan vojensky zasiahli. V pondelok to počas tlačovej konferencie v Tokiu povedal americký prezident Joe ...Zdieľať
joe biden 676x451 23.5.2022 (Webnoviny.sk) - Spojené štáty by v prípade čínskej invázie na Taiwan vojensky zasiahli. V pondelok to počas tlačovej konferencie v Tokiu povedal americký prezident Joe Biden.


Jeho vyjadrenie podľa agentúry AP predstavuje jedno z najsilnejších a najotvorenejších konštatovaní na podporu Taiwanu za niekoľko desaťročí. Bremeno ochrany ostrova je podľa Bidena v súčasnosti, v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu, ešte silnejšie.

„Taký záväzok sme urobili," skonštatoval Biden a dodal, že pokus Číny použiť proti Taiwanu silu, by „jednoducho nebol vhodný". Ak by sa tak stalo, vyviedlo by to z rovnováhy celý región a predstavovalo by to podobné konanie ako na Ukrajine, povedal tiež.

Spojené štáty v súlade s politikou „jednej Číny" neudržiavajú oficiálne diplomatické styky s Taiwanom, neoficiálne kontakty však majú a v Tchaj-pej majú aj de facto veľvyslanectvo. Dodávajú tiež vojenské vybavenie na obranu ostrova.


Zdroj: Webnoviny.sk - Biden: Ak Čína zaútočí na Taiwan, Spojené štáty vojensky zasiahnu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri výstavbe parku Jaguar došlo k machináciám pri verejnom obstarávaní, zákazky boli šité na mieru spriazneným firmám
<< predchádzajúci článok
Na Ukrajine pravdepodobne zomrelo už toľko vojakov ako počas sovietskej vojny v Afganistane