Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. decembra 2012

Biedna Severná Kórea míňa milióny na kult dynastie KimovSeverná Kórea minula v roku 2012 na propagandu spojenú s kultom dynastie Kimov 41,5 milióna dolárov (31,6 milióna eur). Vo štvrtok o tom informovala juhokórejská vláda. Z toho 9,5 milióna ...Zdieľať
kim cong un SOUL 6. decembra (WEBNOVINY) - Severná Kórea minula v roku 2012 na propagandu spojenú s kultom dynastie Kimov 41,5 milióna dolárov (31,6 milióna eur). Vo štvrtok o tom informovala juhokórejská vláda.


Z toho 9,5 milióna dolárov bolo podľa jej údajov použitých na nové sochy zakladateľa Kima Il-sunga (Ir-sena) a jeho syna Kima Čong-ila na šiestich rôznych miestach, uviedlo ministerstvo pre zjednotenie citujúce výpočty juhokórejských civilných expertov.

Okolo 32 miliónov šlo na gigantické fresky oboch lídrov, ktorými v priebehu roka ozdobili haly na 400 miestach. Zobrazenia dvoch Kimov visia tiež v každom severokórejskom dome, zatiaľ čo ich bronzové podobizne možno vidieť všade naprieč chudobnou krajinou. V apríli obrovské sochy oboch mužov odhalili v Pchjongjangu.

Stalo sa tak krátko po neúspešnom raketovom teste, ktorý Spojené štáty odsúdili ako pokus o otestovanie balistických striel. V októbri štátna televízia ukázala novú gigantickú sochu Kima Čong-ila vztýčenú na vojenskej základni.

Kult osobnosti sprevádzajúci vládnucu severokórejskú rodinu je zjavný po celej zbedačenej komunistickej krajine. Po smrti Kima Čong-ila, ktorý utrpel v decembri 2011 infarkt, prevzal žezlo jeho syn Kim Čong-un. Odhaduje sa, že má okolo 28 rokov. Kórejská ľudovodemokratická republika je jedným z najchudobnejších a najuzavretejších štátov sveta.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poprad prišiel o pravidelné letecké linky, Poliaci to balia
<< predchádzajúci článok
Po zrážke v Severnom mori klesla ku dnu nákladná loď