Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

05. februára 2023

Bieloruskí športovci stojaci proti Lukašenkovmu režimu vyzvali olympijský výbor na vytvorenie protivojnovej deklarácieSkupina bieloruských športovcov stojacich proti autoritárskemu režimu prezidenta Alexandra Lukašenka vyzvalaZdieľať
switzerland_olympics_27488 ea5c556ccbcf4fa6b8ac03fa0769cfea 676x451 5.2.2023 (Webnoviny.sk) - Skupina bieloruských športovcov stojacich proti autoritárskemu režimu prezidenta Alexandra Lukašenka vyzvala Medzinárodný olympijský výbor (MOV) o vytvorenie akejsi „protivojnovej deklarácie“, ktorá by niektorým Bielorusom umožnila štart na medzinárodných podujatiach. Referuje o tom web insidethegames.biz.

Niektorí hrozia bojkotom olympiády


Zámer MOV nájsť cestu pre začlenenie športovcov z Ruska a Bieloruska, ktorí aktívne nepodporovali vojnu na Ukrajine, vyvolal námietky mnohých národných olympijských výborov po celom svete, ktoré chcú, aby Rusko a Bielorusko bolo naďalej „odstrihnuté“ od väčšiny medzinárodných podujatí.

Niektoré dokonca pohrozili bojkotom budúcoročných OH v Paríži, a to dokonca aj v prípade, ak by na nich Rusi a Bielorusi štartovali pod „neutrálnou“ vlajkou.

Spomenutých dovedna 48 „slobodných bieloruských športovcov“ argumentuje, aby tí športovci z Ruska a Bieloruska, ktorí podporujú režimy Vladimira Putina a Lukašenka, by „nemali dostať príležitosť vniesť agresiu do svetovej športovej scény“. Podotkli, že podporujú sankcie MOV voči vládam oboch krajín.

Ochrana práv slobodných športovcov


Zároveň naliehajú na MOV, aby „dôkladne a v dostatočnej miere bránil práva ukrajinských a bieloruských slobodných športovcov a športových špecialistov“.

Trvajú na tom, že bieloruskí slobodní športovci by mali mať právo zúčastňovať sa na športových súťažiach a mali by byť chránení pred prenasledovaním Lukašenkovým režimom pre ich postoj.

Uvedení Bielorusi vyzvali MOV, aby „zaviedol efektívny systém preverovania ruských a bieloruských športovcov v súvislosti s ich prípadnou účasťou v súťažiach“. Súčasťou toho by mala byť aj kontrola protivojnového postoja a podpis tzv. protivojnovej deklarácie.


Zdroj: Webnoviny.sk - Bieloruskí športovci stojaci proti Lukašenkovmu režimu vyzvali olympijský výbor na vytvorenie protivojnovej deklarácie © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Inter zdolal v milánskom derby AC 1:0, Škriniar odohral celý zápas
<< predchádzajúci článok
FC Liverpool má v Premier League naďalej problémy, podľa trénera Kloppa to nie je len vecou sebavedomia