Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

22. novembra 2020

Boháč a otrok sa zrejme snažili utiecť výbuchu v Pompejach, archeológovia našli ich kostryArcheológom v starorímskom meste Pompeje sa podarilo nájsť pozostatky dvoch ľudských kostier. Domnievajú sa, že by mohli patriť bohatému mužovi a jeho otrokovi, ktorí sa pokúšali uniknúť smrti po výbuchu ...Zdieľať
italy_pompeii_ancient_bodies_63635 0305d3eda4d141198149717022485bbb min 676x450 22.11.2020  - Archeológom v starorímskom meste Pompeje sa podarilo nájsť pozostatky dvoch ľudských kostier. Domnievajú sa, že by mohli patriť bohatému mužovi a jeho otrokovi, ktorí sa pokúšali uniknúť smrti po výbuchu sopky Vezuv pred takmer 2000 rokmi.

Prvému výbuchu unikliČasti lebiek a kostí oboch mužov sa našli pri archeologických prácach v niekdajšej elegantnej vile s panoramatickým výhľadom na Stredozemné more ležiacej na okraji Pompejí zničených výbuchom sopky v roku 79 nášho letopočtu.

Predstavitelia tamojšieho archeologického parku si myslia, že obe osoby unikli prvému výbuchu vulkánu a popol ich pochoval až na druhý deň, keď mesto zasiahla ďalšia silná erupcia.

"Neskorší výbuch zjavne napadol oblasť Pompejí z viacerých strán, obkľúčil obete a pochoval ich v popole," uviedli vo vyhlásení.

Zistenie priviedlo vedcov k hypotéze


Pozostatky obetí, ktoré ležali vedľa seba na chrbte, sa našli vo vrstve sivého popola v hĺbke najmenej 2 metre. Jeden z mužov bol pravdepodobne vo veku 18 až 25 rokov, pričom jeho chrbtica mala stlačené platničky.

Toto zistenie priviedlo archeológov k hypotéze, že to bol mladý muž vykonávajúci manuálnu prácu podobne ako otroci.

Druhý muž mal robustnú kostnú štruktúru, najmä v oblasti hrudníka. Zomrel s rukami na hrudi a nohami pokrčenými a roztiahnutými od seba. Podľa odhadov mohol mať 30 až 40 rokov.


Zdroj: Webnoviny.sk - Boháč a otrok sa zrejme snažili utiecť výbuchu v Pompejach, archeológovia našli ich kostry © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čína vyšle na Mesiac sondu pre vzorky hornín, po prvý raz od 70. rokov
<< predchádzajúci článok
Zomrel Jozef Šimončič, dlhoročný archivár a znalec dejín Trnavy sa dožil 92 rokov

Boháč a otrok sa zrejme snažili utiecť výbuchu v Pompejach, archeológovia našli ich kostry - diskusné fórum čitateľov